İngiltere’deki kömür santralleri kapanmaya direniyor

Yatırımcılar hükümetin 2025’e kadar kapanma hedefine sıcak bakmıyor

12 Ocak 2016

İngiltere’deki kömür santrallerinin çoğunluğunun Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2025 yılına kadar kapanma hedefine karşı çıktığı bildirildi.

Financial Times gazetesinin haberine göre geçen hafta ülkedeki 7 santral Çarşamba günü faaliyetlerini AB’nin emisyon sınırlarına uyarak devam ettireceğini bildirildi.

Santraller bunun yerine hükümetin 2023 yılında faaliyetlerini durdurma karşılığında, bu tarihe kadar emisyon sınırlaması olmadan faaliyet gösterebileceklerdi.

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Amber Rudd Kasım ayının ortasında yaptığı açıklamada ülkedeki tüm kömür santrallerin 2025 yılına kadar tamamen kapatmayı hedeflediklerini söylemişti.

Rudd açıklamasında İngiltere gibi gelişmiş bir ülkenin enerji altyapısının kirlilik yaratan, karbon yoğun 50 yıllık kömür santrallerine dayanamayacağını ifade etmişti.

İngiltere’nin 21. yüzyıla uygun yeni bir enerji altyapısı kurması gerektiğini söyleyen Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı, kömür santrallerinden oluşan boşluğun doğalgaz santralleri ile  kapatılabileceğini kaydetmişti.

Bakanlığın bu dönüşümün nasıl gerçekleşeceğine dair ayrıntılı planı bu yılın bahar aylarında açıklaması bekleniyor.

İngiltere’deki kömür santralleri 2015 yılında ülkenin elektrik üretiminin yüzde 24’ünü karşılamıştı. Bu oran geçen yıl Türkiye’de ise yüzde 28,1 olmuştu.