”Yeşil binalarda sektör şark kurnazlığı yaptı’’

Varyap CEO’suna göre bir çok yeşil bina olması gerektiği gibi yapılmıyor

18 Ocak 2016

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş AON Türkiye tarafından düzenlenen “Ufku görmek; yenilikçi (denenmemiş) stratejiler kullanırken riski doğru yönetmek” başlıklı toplantıya katıldı.

Risk yönetimi, sigorta ve reasürans brokerliği ile insan kaynakları danışmanlığı konularında uluslararası hizmet sağlayan dünyanın önde gelen şirketlerinden olan ve bu yıl Türkiye’deki 20. yılını kutlayan Aon “Risk’li Sohbetler” etkinliği çerçevesinde her ay Türkiye’den ve dünyadan riski doğru yöneterek başarıya ulaşmış bir ismi konuk ederek risk yönetimi konusunda tecrübe paylaşım sohbetleri gerçekleştiriyorlar.

18 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen etkinlik serisinin ikinci toplantısında konuşan Varlıbaş toplantıda Türkiye’nin ilk yeşil bina projesi olma hedefi ile yola çıkılan Varyap Meridian projesinden bahsetti.

Projeyi gerçekleştirdikleri dönemde dünyadaki gayrimenkul sektörünün gittiği yeri takip ettiklerini ve özellikle Kuzey Amerika’dan aldıkları izlenimler sonucunda dünyanın yeşil binalara kaydıklarını gördüklerini söyleyen Varyap CEO’su 2008 yılında bu projeye başlarken ise çalıştıkları New York merkezli mimarlık bürosuna projenin Türkiye’nin ilk yeşil bina projesi olacağını ve buna göre çizilmesi gerektiğini söylediklerini kaydetti.

Projeyi gerçekleştirdikleri dönemde Türkiye’de yeşil bina kavramından anlanılanın yeşilliği çok bina olduğunu, bu tarihe kadar hiç yeşil bina yapmamış Varyap’ın ise 400 bin metrekarelik alanı kaplayan ilk yeşil bina projesi ile dünya çapında bir iş gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Projenin lansmanına çıktıkları 2009 Nisan ayında küresel finansal krizin etkilerinin derinleştiğini de hatırlatan Varlıbaş,  bankaların konut kredileri bile vermekten imtina ettiği böyle bir döneme  rağmen 1600 konutluk projenin test amaçlı satışa sunulan 300 konutun iki hafta içinde satıldığını söyledi.

Türkiye inşaat sektöründeki diğer firmaların bu alana yaklaşımını ise çok iyi bulmadığını söyleyen  Erdinç Varlıbaş kendilerinin Meridian projesinin lansmanını yaptığı dönemde birçok firmanın benzer benzer çalışmaları gerçekleştirmesini beklediğini ama kendilerinden 6 ay sonra bazı firmaların reklamlarında ağacı bol olduğu için yeşil bina olduğunu iddia edenler olduğunu, yada bu yaklaşımın bir parçasını alarak, temelden ve bütünsel olarak ele almadığını iddia ederken bir kaç firmanın projeleri olması gerektiği gibi yaptığını ama genel olarak ise sektörde şark kurnazlığı yapıldığını ifade etti.

Varyap CEO’su kendilerinin Varyap Meridian projesini Amerikan Yeşil Binalar Derneği’nin LEED sertifikası dahilinde gerçekleştirdiklerini ve bunun cesaret isteyen zor bir iş olduğunu da sözlerine ekledi.

Kamunun yeşil binalara ve çevreye bakışının çok iyi olduğunu ve çok önem verdiğini fakat yeterli adımı atmamak ile birlikte atılacağını inandığını kaydetti.

Bununla birlikte Varyap Meridian Türkiye’nin LEED sertifika sistemine kaydolan ilk konut projesi iken ABD Yeşil Binalar Konseyi’nin ilgili sayfasındaki bilgilere göre ise henüz LEED sertifikasyonu sürecini tamamlayarak resmi olarak yeşil bina ünvanını kazanmış değil.