”ABD elektrikli araç hedefine 5 yıl geç ulaşabilecek’’

ABD Enerji Bakanı Moinz 2022 yılına kadar elektrikli araçlar ile benzinli araçlar arasındaki maliyet farkını sıfırlamayı hedeflediklerini söyledi

28 Ocak 2016

ABD Enerji Bakanı Ernest Moinz elektrikli araç sektörünün ülkesindeki gelişimine dair açıklamalarda bulundu.

Moinz Washington otomobil fuarı kapsamındaki bir etkinlikte yaptığı açıklamada ABD Başkanı Barack Obama’nın henüz başkan seçilmeden önce 2015 yılı için 1 milyon elektrikli araç satış hedefi getirdiğini hatırlatırken, Aralık ayı sonu itibari ile bu rakamın 400 bini aşabildiğini bildirdi.

Moinz değerlendirmesinde Obama’nın bu hedefi belirlediği 2008 yılının Ağustos ayında ABD’de benzinin galon fiyatının 4 dolar iken bu rakamın bugün ise 2 doların altında olduğuna vurgu yaptı.

Düşük petrol fiyatlarının bu hedefe ulaşılmasında doğrudan etkili olduğunu kaydeden ABD Enerji Bakanı, 1 milyonluk toplam satış rakamının 2020 yılından önce ulaşılamayacağını kaydetti.

Elektrikli araç rakamlarının artmasında pil fiyatlarının kritik öneme sahip olduğunu kaydeden Moinz, yönetimlerinin elektrikli araçlara sahip olma ve kullanma maliyetlerini 2022 yılına kadar benzinli araçlar ile aynı noktaya çekmek olduğunu söyledi.

ABD Enerji Bakanı Ernest Moinz elektrikli araç sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’de halihazırda 250 milyon araç trafikte bulunuyor iken elektrikli ve hibrit araçlar, aynı gruptaki diğer araçlara göre 8 ila 10 bin dolar civarında daha pahalı fiyatlara sahip.

Ülkede 30 civarında elektrikli araç modeli satışta bulunuyor.

ABD’de 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında gerileme ile 115 bin elektrikli araç satıldı.