ABD iklim değişikliği ile mücadele bütçesini artırıyor

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin iklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadele bütçesini 1 milyar dolar artıracağını söyledi

27 Şubat 2014

ABD Başkanı Barack Obama tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ülkesinin Kaliforniya eyaletini ziyaret etti.

Obama burada yaptığı konuşmada hükümetinin iklim değişikliğinin etkileri ile mücadele adına attığı adımlardan bahsederken, aynı zamanda bu mücadele için 1 milyar dolarlık ek bir fon oluşturulacağını söyledi.

ABD Başkanı Kaliforniya’nın Fresno şehrinde yaptığı konuşmasında bilimsel kanıtların iklim değişikliğinin etkilerinin kuraklık, orman yangınları, fırtınalar ve seller gibi felaketlerin daha yüksek maliyetli ve sert yaşanmasına neden olacağını gösterdiğinin altını çizdi.

Konuşmasında Kaliforniya eyaletinde kuraklıktan etkilenen yerel halk ve işletmelere yönelik desteklerden de bahseden Obama, ABD Tarım Bakanlığı tarafından kurulan iklim merkezlerinin ziyaretçi ve çiftçilerin değişen iklim koşullarına karşı uyum sağlamasına yardımcı olacağını söylerken, Kaliforniya Davis Üniversitesi’nin ise Fresno civarında yetişen özel mahsüllerin direncini artırmaya odaklanacağı belirtti.

ABD ekonomisinin kritik sektörlerini iklim değişikliğinin kaçınılmaz etkilerine karşı korumak için 2013 yılında ülkenin İklim Eylem Planı’nın devreye girdiğini de hatırlatan Barack Obama, bu plana ek olarak iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarını desteklemek için 2015 yılı bütçesinde 1 milyar dolarlık ek fon oluşturulacağı bilgisini verdi.

Beyaz Saray tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre bu fon iklim değişikliğinin etkilerini daha iyi anlamak, bu değişimin getirdiği riskleri düşürmek için yerel çabaları desteklemek ve iklim değişikliğine daha dirençli olacak altyapı ile teknoloji geliştirme çalışmalarını desteklemek için kullanılacak.

ABD’de federal yönetimler dışında yerel ve eyalet yönetimleri de iklim değişikliğinin olası etkilerine karşı önlem amaçlı projeler yürütüyorlar. New York şehir yönetimi geçen yıl deniz seviyesinin yükselmesine karşı önlem olarak 520 millik kıyı şeridini korumak için 19.5 milyar dolarlık bir plan açıklamıştı. Louisiana eyaleti de benzer bir proje için 2012 yılında 50 milyar dolarlık bir bütçeyi onaylamıştı.