Renault Türkiye’deki elektrikli araç üretimini durdurdu

Şirket Türkiye’de elektrikli araç üretimini durdururken, elektrikli araçlara önemli teşvik sağlayan Güney Kore’de Fluence Z.E.’nin benzer modelinin üretimine başladı

1 Şubat 2014

Fransız otomobil üreticisi Renault’nun Türkiye’de gerçekleştirdiği Fluence Z.E. üretimini durdurduğu bildirildi.

Konu hakkında Renault tarafından resmi açıklama yapılmaz iken çeşitli kaynaklara göre şirketin Bursa fabrikasındaki Fluence Z.E. üretim bandı 2013 yılının Kasım ayında durduruldu.

Şirketin kararında ABD, Polo Alto merkezli, İsrailli Better Place şirketinin geçen yılın Mayıs ayında iflas etmesi etkili oldu.

Renault’nun değiştirilebilir pile sahip tek modeli olan Fluence Z.E.’nin ana müşterisi konumunda olan şirket elektrikli araç kullanıcılarına, araçlarının pillerinin birkaç dakika içerisinde değiştirilebilmesine de olanak sağlayacak şekilde hızlı şarj hizmeti sunan bir iş modeli geliştirmeye çalışıyordu.

Şirket bu iş modeli için 850 milyon doların üstünde fon sağlayabilmişti.

Bununla birlikte her bir şarj istasyonunun 500 bin ABD dolarına mal olması ve bu iş modelinin sürdürülebilir yapıya ulaşması için gerekli olan kaynak ve sürenin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ise şirketin iflasına neden oldu. Şirket, iflasından sonra fikri mülkiyet hakları da dahil olmak üzere 12 milyon dolara İsrailli güneş enerjisi şirketi Arava’nın sahibi Yosef Abramowitz tarafından satın alındı.

Renault tarafından açıklanan 2013 yılı satışlarına ait ön bilgilere göre şirket geçen yıl dünya çapında 18,673 elektrikli araç satışı gerçekleştirdi.

Renault’nun en fazla satılan elektrikli modeli 5,874 araç ile Kangoo Z.E olurken, Renault ZOE modeli 5,511 adetlik satış rakamına ulaştı. Şirketin Twizy modelinin satış rakamı 3,025 olurken, Fluence Z.E.’nin 2013 yılı satış rakamı ise 917 olarak gerçekleşmişti.

Bununla birlikte şirket elektrikli araç kullanımına önemli teşviklerin uygulandığı Güney Kore’de ise Samsung ile birlikte bu aracın benzerini üretmeye başladı.

Renault’nun Güney Kore’de en çok satılan ikinci modeli olan SM3’ün elektrikli modeli SM3 Z.E. için yıllık 4,000 satış rakamı öngörülüyor.

Renault Samsung Motors tarafından geçen yılın Ekim ayında üretilmeye başlanan aracın Güney Kore’deki satış fiyatı 45 milyon won (40.500 ABD Doları) olacak iken, kamu destekleri Güney Korelilerin bu araca satış bedelinin yarısına sahip olmasını mümkün kılacak.