İş Bankası ‘’Yeşil Bina’’ sertifikası aldı

Banka’nın genel müdürlük binası için BREEAM sertifikası verildi

28 Ocak 2014

İş Bankası’nın İstanbul Levent’teki genel müdürlük binasının ‘’Yeşil Bina’’ sertifikası almaya hak kazandığı bildirildi.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre inşası 2000 yılında biten bina mevcut binalar kategorisinde, hem ‘’Bina’’ hemde ‘’Bina Yönetimi’’ alanlarında ‘’Çok İyi’’ derecede BREEAM sertifikası almaya hak kazandı.

İş Bankasının açıklamasında bankanın bu başarı ile ”Yeşil Bina” sertifikası alan ilk Türk bankası olma ünvanını kazandığının altı çizilirken, açıklamada değerlendirmesi yer alan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Levent Korba ise şunları söyledi;

”Yeşil Bina tanımı, yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binaları tanımlamak için kullanılıyor. Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk banka olmaktan büyük gurur duyuyoruz”

Açıklamadaki bilgilere göre İş Bankası “Yeşil Bina” sertifikası için çalışmalara 2013 yılında başladı. Bina Araştırma Kuruluşu (BRE) tarafından yetkilendirilmiş BREEAM In Use Denetçisi’ nin yaptığı değerlendirme ve denetim sonucunda yapılan çalışmalar ile binada mevcut durum incelenerek iyileştirilebilecek alanlar tespit edildi. Eğitim, uyarı etiketleri, atık takibi, konfor anketi gibi çalışmaların yanı sıra ekolojik rapor ve sel riski raporu hazırlandı. Süreç sonunda bir yıldan kısa bir sürede İş Bankası, hem “Bina” hem de “Bina Yönetimi” alanlarında “Çok İyi”  derece ile sertifika almaya hak kazandı.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) sertifikası İngiliz Bina Araştırma Kuruluşu (BRE- Building Research Establishment ) tarafından başlatılan çalışmalar ile 1990 yılından beri sağlanıyor iken, dünyada bugüne kadar çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere 50’den fazla ülkede 250 bin binaya bu sertifika sağlanmış durumda.

BREEAM’ın internet sitesindeki bilgilere göre ise kuruluş Türkiye’de 93 sertifika sağlamış durumda.