Nordex türbinleri Güneydoğu Anadolu’da elektrik üretecek

Tektuğ Elektrik Üretim şirketi Sincik RES için Nordex’e 11 türbin siparişi verdi

14 Mart 2012

2007’den beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren türbin üreticisi Nordex, Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş.‘ye ait Sincik rüzgar enerjisi santrali için 11 adet N100/2500 türbin siparişi aldı. Orta seviyeli rüzgar hızı için tasarlanmış N100/2500’ler artık Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de elektrik üretecek. Nordex ayrıca Tektuğ ile imzaladığı 9 yıllık bakım sözleşmesi ile Sincik rüzgar enerjisi santralinin bakımını da üstlenecek.

27.5 MW’lık kurulu güce sahip olacak proje, Adıyaman’ın Sincik ilçesinde kurulacak. Bir çok hidroelektrik santralinin işletmesini yürüten, hali hazırda 5 hidro elektrik santrali ile sürdürülebilir enerji projelerine yoğunlaşan Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş., böylece ilk rüzgar enerjisi santralinin de ilk adımını atmış oldu.

Nordex, 2012 sonbaharı başında türbinlerin dikimine başlamayı planlıyor. Konumu itibariyle 1500m yüksekliğinde bir dağ sırtında bulunan Sincik rüzgar santrali projesinin,  yıllık ortalama 6.9 m/s rüzgar hızı ile senede 60GW saatlik elektrik üretmesi bekleniyor. Tamamlanmasının ardından Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk rüzgar santrali olacak olan proje ile birlikte, rüzgar enerjisi teknolojisi ve alt yapısı bu bölgeye de taşınmış olacak.

Bu projenin bir diğer bir özelliği de, Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş.‘nin kardeş kuruluşu olan ve enerji sektöründe 2011 yılı itibariyle 40 yıllık deneyime sahip, hidromekanik ve elektromekanik ekipman üreticisi Çiltuğ A.Ş.’nin projede Nordex’in alt yüklenicisi olarak  kuleleri üretecek olması. Bu proje ile birlikte Çiltuğ A.Ş. de, rüzgar türbinleri için kule üretimine başlamış olacak.

Proje ile ilgili olarak konuşan Nordex Türkiye Genel Müdür Ayhan Gök, “Bu proje ile birlikte Tektuğ Elektrik, Güneydoğu Anadolu bölgesine temiz enerjiyi taşıyacak. Tektuğ Elektrik’in yenilenebilir enerji konusunda önemli planları var. Bu sebeple, onların ilk rüzgar enerjisi projesinde Nordex türbinlerinin elektrik üretecek olması bizim için de bir gurur kaynağı olacak.“dedi.