TurSEFF çatı üstü güneş yatırımlarına ücretsiz teknik danışmanlık sağlayacak

Hizmet KOBİ’ler, yerel yönetimler ve kamu kurumlarına sağlanacak

10 Temmuz 2019

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) çatı üstü güneş enerjisi yatırımı yapmak isteyen şirket, belediye ve kamu kurumlarına ücretsiz olarak teknik destek sunacağını açıkladı.

TurSEFF tarafından yapılan açıklamaya göre destek Avrupa Birliği KOBİ tanımına uygun olarak tam zamanlı çalışan sayısı 250’nin, toplam cirosu 50 milyon Avro’nun, yılllık bilançosu ise 43 milyon Avro’nun altında olan kuruluşlara sağalanacak.

Destekten yararlanmak için ilk olarak TurSEFF’in anlaşmalı olduğu AKLease, Garanti Leasing, QNB Finansleasing, Türkiye İş Bankası veya Vakıfbank’a başvurmak gerekiyor.

Bu kuruluşlarca yapılacak finansal uygunluk incelemesinin ardından TurSEFF danışmanları, anlaşmalı kurum tarafından gönderilen projenin teknik ve finansal açıdan uygunluğunu değerlendirecek.

Uygun bulunan projelerin kredi ya da leasing sözleşmelerinin imzalanması ile finansman süreci başlayacak. Projenin yatırımcı firma tarafından uygulanmaya başlaması ile TurSEFF danışmanları projenin doğru bir şekilde yapılmasının da kontrolünü sağlayacak.

TurSEFF’in sağlayacağı hizmet ile ilgili broşürde şu ifadeler yer aldı;

Yeni düzenleme ile aylık bazda mahsuplaşma imkanı artık Türkiye’de de uygulanabiliyor.

Bu mekanizma ile işletmenizin çatısında üreteceğiniz ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye verip, 10 yıl süreyle elektrik satış fiyatı üzerinden gelir elde edilebilirsiniz. Sistemlerde kullanılan çift yönlü elektrik sayaçları hem üretimi hem de tüketimi ölçer ve ay sonunda aralarındaki farka göre net elektrik miktarı hesaplanarak mahsuplaşma yapılır.

Mahsuplaşma sayesinde artık güneş enerjisi sistemlerinizi pahalı akü/pil teknolojileri ile desteklemeniz gerekmiyor. Şebeke akü gibi çalışarak ürettiğiniz fazla elektriği sizin için depolar ve ihtiyacınız olduğunda size kullanmanız için geri verir. Akü ihtiyacının ortadan kalkması ile günes enerjisi sistemlerinin hem ilk yatırım maliyetleri hem de bakım ve onarım giderleri ciddi oranda azalır.

Mahsuplaşma sistemi, çevre ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı olan alternatif enerji üretimi için tüketicileri aktif bir rol oynamaya teşvik ediyor.