EBRD GÜRİŞ’e 18 milyon Avro kaynak sağladı

Kaynak Kosova’daki Kitka RES projesi için sağlandı

10 Temmuz 2019

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) GÜRİŞ’in Kosova’daki rüzgar enerjisi yatırımı için 18 milyon Avro kaynak sağlandığını açıkladı.

Açıklamada projenin halihazırda devreye girmiş olduğu hatırlatılırken, proje ile Kosova’nın elektrik talebinin yüzde 1,4’lük bölümünün karşılanırken, yılda 81 bin ton karbondioksit salımının da önüne geçileceği bildirildi.

Ekim ayında elektrik üretimine başlamıştı

GÜRİŞ Holding’in Kosova’da kurulu şirketi Air Energy tarafından işletilecek olan 32,4 MW gücündeki santralin yılda yaklaşık 95,6 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Şirket 11 Ekim 2018 tarihinde ticari elektrik üretimine başlayan santralde ürettiği elektriği Megavat-saat başına 85 Avro alım fiyatı ile 12 yıllık alım garantisi kapsamında Kosova’nın elektrik sistemi operatörü KOSTT’a satacak.

Kosova’daki mevcut düzenlemeler yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına 12 yıllık alım garantisi sağlıyor. Alım fiyatları ise rüzgar enerjisi için Megavat-saat için 85 Avro, güneş enerjisi için ise 136,4 Avro olarak uygulanıyor.

Kosova hali hazırda elektrik talebini yüzde 95 oranında kömür santralleri ile karşılayabiliyor.