Rekabet Kurumu EBRD’nin İçtaş’a ortak olmasına onay verdi

EBRD şirkette %32,258 oranında pay sahibi olacak

10 Temmuz 2019

Rekabet Kurumu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın İçtaş’ın yenilenebilir enerji yatırım koluna ortak olmasına onay verdi.

Kurum tarafından 26 Haziran 2019 tarihinde yapılan açıklamada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından şirketin ihraç edeceği primli payları satın alacağı, EBRD’nin şirketteki azami pay oranının %32,258 olacağı bildirilmişti.

Mayıs’ta 100 milyon dolarlık kaynak sağlanmıştı

EBRD tarafından şirkete pay devri yoluyla sağlanacak kaynak şirketin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan devraldığı Kadıncık 1 & Kadıncık 2 hidroelektrik santrallerine ilişkin kısmı ödemeler ve şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yapan tesisler veya lisansların satın alması ile geliştirmesine yönelik kısmi finansman için kullanılacak.

EBRD Mayıs ayında şirkete 100 milyon dolarlık kaynak sağlayacağı açıklanmıştı. Açıklamada kaynağın 250 MW’a kadar rüzgar ve güneş enerjisi santralleri geliştirilmesi için kullanılacağı bildirilmişti.

Şirketin portföyünde halihazırda toplam kurulu güçleri 400 MW olan 10 hidroelektrik santrali bulunuyor.

IC İçtaş Enerji’inin tüm elektrik üretim yatırımlarının kurulu gücü ise 1.450 MW iken Trakya Elektrik Dağıtım şirketi de IC Holding portföyünde yer alıyor.