“Türkiye güneş enerjisinde yatırım merkezi olacak”

GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir son dönemde alınan karar ve sağlanan desteklerin sektörü çok önemli etkilediğini söyledi

21 Nisan 2022

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir özellikle lisanssız alan olmak üzere güneş enerjisi sektörüne yönelik son dönemde alınan kararların ve sağlanan desteklerin Türkiye’yi güneş enerjisinde yatırım merkezi haline getireceğini söyledi.

Tolga Murat Özdemir yazılı açıklamasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından rüzgar ve güneş projeleri için 2.787 MW’lık yeni kapasite açıklanmasının sektöre yeni yatırımcılar ve üreticiler kazandıracağını kaydetti.

Özdemir sanayiciler ve tarımsal sulama abonelerinin lisanssız elektrik üretim yatırımlarının sözleşmedeki güçlerinin iki katına kadar ulaşabileceğine yönelik kararların da sektörde büyük sevinçle karşılandığını sözlerine ekledi.

GENSED Asbaşkanı Özdemir, lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının asgari Dördüncü Bölge Desteği kapsamına alınmasına yönelik karar ile, bu yatırımlara KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak yüzde 30 oranında vergi indirimi ile 6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi muafiyeti sağlanacak olmasının da sektörü pandemi sonrası oldukça rahatlatacağını belirtti.

Açıklamasında Türkiye’nin GES ekipman üretim maliyetleri konusunda ekonomik fiyatlarla rekabetçi bir üretim çizgisinde olduğunu dile getiren Özdemir, Türk güneş enerjisi sektörü üreticilerinin uluslararası bir marka olma yolunda ilerlediğini ifade ederken, açıklanan yeni kararlar ile 5 milyar dolar düzeyinde yeni güneş yatırımının önünü açıldığını söyledi.

Tolga Murat Özdemir şunları sözlerini şu şekilde sürdürdü;

‘’Lisanssız güneş enerjisi üretimi konusunda alınan son kararlar da Türk GES sektörünün cazibesini daha da artıracak. Özellikle lisanssız güneş enerjisi üretimi adına çok sevindirici gelişmeler var. Kararlar, Türkiye’nin en büyük ticaret partneri olan Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında sınırda karbon vergileri uygulamaya hazırlandığı bir dönemde sanayi işletmeleri için müjde anlamına geliyor. Ülkemizde güneş enerjisi yatırımları her geçen gün çok daha cazip hale geliyor.

Tarımsal sulamada 1.000 MW’lık güç kazanılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin geçtiğimiz günlerde, sulama birliklerine verilecek destekler ile tarımsal sulamada güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşacağını ve çiftçilerin elektrik maliyetini düşeceğini söylediğini hatırlatan GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir bu konuda ise şunları kaydetti;

‘’Yeni gelişmeler ışığında Türkiye’nin her yerinde yeni GES’lerin yapılacak olması sektörümüzü heyecanlandırdı. Çiftçilerin elektrik maliyetlerini azaltmak ve fazla elektrik üretimlerini de satarak gelir elde etmesine imkan tanıyacak yeni gelişme, sektörümüze heyecan kattı. Proje ile Türkiye yeni 1.000 MW’lık bir kurulu güç kazanım daha elde edecek’’