Akbank ve İklimsa Çatı GES yatırımları için işbirliği yapacak

Akbank İklimsa’nın EPC hizmeti verdiği projelere kredi sağlayacak

16 Nisan 2022

Akbank ve İklimsa ortak bir açıklama ile çatı üstü güneş enerjisi kurulumları alanında işbirliği geliştirdiklerini açıkladı.

Açıklamaya göre işbirliği kapsamında Akbank, Teknosa çatısı altında faaliyet gösteren İklimsa’nın EPC hizmeti vereceği çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarına ürün portföyünde bulunan Çatı GES Yatırım Kredisi sağlayacak.

Açıklamada işbirliğinin bireysel, kurumsal, ticari ve KOBİ olmak üzere tüm potansiyel yatırımcıları kapsayacağının da altı çizildi.

Türkiye’nin en büyük özel sektör bankalarından olan Akbank geçtiğimiz yıl 2030 yılına kadar Türkiye ekonomisine 200 milyar liralık ‘sürdürülebilir finansman’ sağlama, ‘sürdürülebilir yatırım’ kategorisine giren yatırım fonları bakiyesini 15 milyar liraya çıkartma ve 2025’e kadar da karbon nötr banka olma hedeflerini belirlemişti.

İklimsa’nın Türkiye’nin 67 ayrı ilinde 500’ü aşkın yetkili bayi ve servisi bulunuyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan İklimsa İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Tansu Öztorun Çatı Güneş Enerji Sistemleri iş modelini 2021 yılında geliştirmeye başladıkları bilgisini verirken, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na onaylaması, lisanssız güneş enerjisi yatırımları için Dördüncü Bölge teşvikleri sağlanacak olması ve yeni binalarda güneş enerjisi kurulumlarını zorunlu kılınması gibi gelişmeler dolayısı ile çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti.