Türk şirketleri Kosova’da GES yatırımı için yarışacak

Çalık-Limak konsorsiyumu ile Güriş 100 MW’lık GES yatırımı için yarışacak

12 Şubat 2024

Kosova’da 100 MW gücünde güneş enerjisi santrali yatırımı için düzenlenen kapasite tahsis yarışmasında kısa listeye kalan firmalar açıklandı.

Kosova Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu firmalar arasında Türkiye’den Çalık-Limak konsorsiyumu ile Güriş Holding de yer aldı.[1]

Teklif veren diğer firmalar da Alman Notus Energy , Fransız Akuo Energy SAS, Mısırlı Elswedy Elektrik ve İsviçreli Orllati oldu.

Açıklamaya göre bundan sonraki süreçte alınan teklifler Ekonomi Bakanlığı, Çevre, Mekansal Planlama ve Altyapı Bakanlığı, Enerji Düzenleme İdaresi ve elektrik iletim idaresi KOSTT üyelerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından değerlendirecek.

Değerlendirmenin ardından ise açık artırma usulü elektronik ihale düzenlenecek ve kapasite hakkını bu ihalede en düşük teklifi veren firma kazanacak.

Kosovo Ekonomi Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yapılan duyuruya göre yarışmayı kazanan firmalar, santrali kuracakları kamu arazisinin 30 yıllık kullanım hakkı ile birlikte Avro bazlı olarak 15 yıl süre geçerli olacak Fiyat Farkı Sözleşmesi’ne dayalı alım garantisi elde edecek. Santraller için teklifler ise en fazla 90 MWdc/105 MWac güç için verilebilecekti.[2]

Yarışma sonucunda kapalı teklif usulüne dayalı olarak, Megavat-saat başına verilen en düşük yıllık elektrik satış rakamına sahip proje veya projeler yatırım hakkı kazanacak.

Güriş Holding Kosova’da ilk yenilenebilir enerji yatırımını 2018 yılında devreye almış, aynı zamanda ülkede başka yenilenebilir enerji yatırımları için de kapasite hakkı sağlamıştı. [3] [4]

Çalık – Limak konsoriyumu da 2012 yılında ülkenin elektrik dağıtım şirketi KEDS’in hisselerinin tamamını 26,3 milyon Avro karşılığında satı almıştı.

 

 


[1] Bids of the first solar photovoltaic auction of 100 MW opened, 6 companies and consortia from Turkey, France, Germany, Switzerland, Egypt and Kosovo bid

[2] CONTRACT NOTICE – Competitive Bidding Process/Internal No.: 01 – 001 – 2023

[3] GÜRİŞ Kosova’daki rüzgar yatırımının resmi açılışını yaptı

[4] GÜRİŞ Kosova’da 3 santral daha inşa edecek