GÜRİŞ Kosova’daki rüzgar yatırımının resmi açılışını yaptı

Santral 32,4 MW gücünde

31 Ekim 2018

GÜRİŞ‘in Türkiye dışındaki ilk yenilenebilir enerji santrali olan Kitka Rüzgar Enerjisi Santrali’nin resmi açılışı yapıldı.

Aynı zamanda Kosova’nın ilk rüzgar enerjisi santrali olan projenin açılış törenine GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Kosova Çevre Bakanı Fatmir Matoshi, Amerika Büyükelçiği Temsilcisi Lori Michaelson ve Türkiye Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç katıldı.

GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk törende yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;

”Kosova Hükümeti, Türkiye ve General Electric gibi dev bir firmayı bize partner olmasını sağlayan Amerika bu projenin arkasındadır. Ben Mühendisim bir heykeltraş veya bir ressam eserinden ne kadar çok övünürse bende bitirdiğimiz eserlerden o kadar çok övünç duyuyorum. GÜRİŞ’in birçok memlekette 160’ı aşkın eseri vardır. Burada olduğu gibi her şeyin en kalitesini seçerek yaptık. Bugün enerjinin yanında bütün dünyaya kaliteli mal satıyoruz. Örneğin Amerika ve Avrupa’nın gelişmiş sanayicilerine çelik satıyoruz.Yenilebilir enerji konusunda gerek Türkiye gerek dünyada faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj da konuşmasında Kitka Rüzgar Santrali’nin modern bir Kosova’nın neye benzemesi gerektiği konusunda en iyi örneği oluşturduğunu belirterek, GÜRİŞ Holding yetkililerine yaptıkları bu yatırım için teşekkürlerini iletti.

Türkiye Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise rüzgar enerjisine yapılmış bu yatırımın Kosova’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla miktarda enerji üretme çabalarına katkı sağlayacağına inanıyor, ayrıca temiz enerji üretimine geçişin ülkenin hava kirliliği sorununun azaltılmasına yardımcı olacak önemli bir adım olacağına inanıyoruz dedi.

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi ise şunları söyledi; “Bu tür yatırımcıların Kosova’da her zaman bir yeri vardır. Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı, yenilenebilir enerji için çevrenin ve doğal kaynakların korunması dengesini koruyacak ve böylelikle bu tür yatırımcılarla Kosova’da yenilenebilir enerjinin yüzde 25’ini sağlayacağız.’’

Alım fiyatı 86 Avro/MWh

GÜRİŞ Holding’in Kosova’da kurulu şirketi Air Energy tarafından işletilecek olan 32,4 MW gücündeki santralin yılda yaklaşık 95,6 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Şirket 11 Ekim 2018 tarihinde ticari elektrik üretimine başlayan santralde ürettiği elektriği Megavat-saat başına 85 Avroluk alım fiyatı ile 12 yıllık alım garantisi kapsamında Kosova’nın elektrik sistemi operatörü KOSTT’a satacak.

Kosova’daki mevcut düzenlemeler yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına 12 yıllık alım garantisi sağlıyor. Alım fiyatları ise rüzgar enerjisi için Megavat-saat için 85 Avro, güneş enerjisi için ise 136,4 Avro olarak uygulanıyor.

Kosova hali hazırda elektrik talebini yüzde 95 oranında kömür santralleri ile karşılayabiliyor.