Smart Energy karbon ayak izini düşürecek

Şirket fabrikasının elektrik tüketimi kaynaklı Kapsam-2 emisyonlarını I-REC sertifikaları ile nötrleyecek

6 Eylül 2021

Türkiye’nin en büyük güneş paneli üreticilerinden Smart Energy Gebze’de yer alan fabrikasının elektrik tüketimini karbon nötr hale getirecek.

Smart Energy tarafından yapılan açıklamaya göre şirket işlemi her ikisi de kendine ait olan Şanlıurfa’da yer alan Gapsan ve Tuzluca güneş enerjisi santrallerinin ürettiği I-REC sertifikaları ile gerçekleştirecek.

Açıklamaya göre 2019 yılı Mayıs ayında devreye giren Gapsan GES ve 2020 yılı Ekim ayında devreye giren Tuzluca GES projeleri ile şimdiye kadar yaklaşık olarak 20 milyon kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi gerçekleştirmiş durumda. Projeler bu üretim rakamları ile 1 milyon ağacın doğaya katkısına denk şekilde 12 bin ton karbondioksit emisyonunun önüne geçmiş durumda.

Şirketin açıklamasında değerlendirmesi yer alan Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ şunları kaydetti;

“I-REC, elektriğini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen şirketlere verilen uluslararası kabul görmüş bir sertifikadır. Türkiye’de bu sertifikayı almaya hak kazanmış 49 güneş enerjisi santrali arasına girmeyi başardık. Smart Energy olarak biz çevreci anlayışımız doğrultusunda bu sertifikayı edinmek için gerekli kriterleri sağlamış olmaktan dolayı çok mutluyuz. I-REC sertifikası, Smart Energy’nin kuruluşunun başından bu yana hayata geçirdiği yeşil dostu standartların üretim aşamasından son tüketiciye kadarki sürecinin izlenebilir olmasını sağlarken, yakın bir zamanda da bu sertifikalarla Gebze’de yer alan üretim tesisimizin tüketimlerini nötrleyecek son itfa işlemini de yapabileceğiz. Üretim sürecimizle ilgili her zaman çok şeffaf bir anlayışımız vardı, bu önemli adımla da bu politikamızı bir kez daha tescillemiş olduk. Güneş enerjisine yatırım yapan bir şirket olarak, doğayı ve enerjinin temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesini önemsiyor, dünyanın geleceğinin ancak bu şekilde sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.

I-REC sertifika sisteminde yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapan santraller ürettikleri her 1 Megavat-saat (MWh) elektrik için bir adet I-REC sertifikası sahibi olarak, elektrik tüketimi kaynaklı Kapsam-2 emisyonlarını nötrleştirebiliyorlar.

Türkiye’nin en eski güneş enerjisi şirketlerinden olan Smart Energy sektörde yatırımcı, anahtar teslim kurulum hizmet sağlayıcısı ve güneş paneli üreticisi olarak faaliyet gösteriyor.