Türkiye Kömür İşletmeleri güneş yatırımlarını artırıyor

TKİ 5 MW’lık GES yatırımı daha yapacak

24 Ağustos 2021

Türkiye Kömür İşletmeleri geçtiğimiz nisan ayında devreye aldığı 1 MW’lık ilk güneş enerjisi yatırımının ardından ikinci GES yatırım sürecini de başlattı.

TKİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED dosyasındaki bilgilere göre Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alacak proje 5 MW gücünde olacak. [1]

38,85 milyon TL yatırım ile hayata geçecek projenin yılda 8,4 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Proje dosyasında yatırımının gerekçeleri arasında güneş panelleri fiyatlarının GES yatırımı için optimum fiyatlara düşmüş olması ve GES karlılığının gittikçe artması da gösterildi.

Bununla birlikte yatırımın kısa sürede kendini karşılayarak kamu kaynaklarının kullanımında da verim elde edilmesini sağlayacağı ve enerji ihtiyacının karşılanması adına ayrılacak bütçenin farklı alanlarda kullanıma imkan verileceği de dosyada yer buldu.

TKİ’den daha önce yapılan açıklamada kurumun İşletme Müdürlükleri bünyesinde bulunan üretimi tamamlanmış maden sahalarında güneş ve/veya rüzgar enerjisi santralleri kurulması amacıyla fizibilite çalışmalarının başlandığı bildirilmişti.


[1] Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü – 5 MWe Güneş Enerji Santrali