Elazığ’da 21 MW’lık güneş enerjisi yatırımı yapılacak

Seza Çimento yatırım ile elektrik tüketiminin %30’unu güneşten karşılamayı hedefliyor

23 Ağustos 2021

Elazığ’da faaliyet gösteren Seza Çimento şirketi öz tüketim amaçlı olarak 21 MW gücünde güneş enerjisi santrali yatırımı yapacak.

Proje güneş enerjisi sektöründe yatırım, danışmanlık, bakım onarım, EPC, online satış ve toptan satış alanlarında faaliyet gösteren Gumbel Group şirketlerinden Heran Enerji tarafından hayata geçirilecek.

2021 yılında hayata geçmesi planlanan proje ile fabrikanın elektrik ihtiyacının %30 oranında güneş enerjisinden sağlanması hedefleniyor.

Projenin başlaması için geçtiğimiz hafta Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Açık ile Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem’in katılımıyla Seza Çimento fabrikasında imza töreni gerçekleştirildi.

Şirketler tarafından yapılan ortak basın açıklamasına göre İmza töreninde konuşan Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Açık öz tüketim modeli ile hayata geçecek projenin başlangıç olduğunu ve benzer yatırımların devamının geleceğini söyledi.

Açıklamaya göre Yasemin Açık toplantıda şunları kaydetti;

“Seza Çimento’yu kurarken çevreye duyarlı üretim gerçekleştirmek, verimliliğimizi artırmak ve sektörde var olan çevre bilincini daha da üst seviyelere çıkarmak adına önemli yatırımlar yapmıştık. Bu kapsamda hedeflerimizden birini de tüketimimizi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak olarak belirlemiştik. Şimdi bu hedefin ilk fazında öz tüketimimiz için güneş enerjisi santralimizi kurmak üzere sözleşmemizi Gumbel Group ile imzaladık. 2021 yılı sonunda devreye girmesini planladığımız öz tüketim güneş enerji santrali projemiz, Elazığ’ımızın en büyük öz tüketim güneş enerjisi santrali olacak. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve benzeri yaptırımlara gerek kalmaksızın doğanın sesini duyuyor, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” 

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem de şu şekilde konuştu;

“Yüksek öğrenimimi tamamladığım bu topraklarda böyle bir projeye dahil olmanın gururunu yaşıyorum. Tesisler enerji ihtiyacını güneşten karşılamaya devam ettikçe hem ülke olarak dış kaynaklara bağımlılığımız azalacak hem de karbon ayak izini ortadan kaldırma yönünde büyük adımlar atacağız. Çimento fabrikaları yüksek enerji tüketen sanayi tesisleridir. Burada gösterilen irade ile yüksek elektrik tüketiminin neredeyse üçte biri güneşten karşılanmış olacak. Bir taraftan elektrik tüketim fiyatı yapılan tesis oranında sabitlenmiş olurken diğer taraftan hat kayıpları sıfırlanmış olacak. Yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları ile üretilen her bir kWh enerji ile doğaya derin bir nefes aldırmış olacağız. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, doğayla uyumlu ticaretin fark yaratacağı bir yüzyıl olacak.”