SMA Türkiye ile T Dinamik 1 GW’lık anlaşma imzaladı

Anlaşma ağırlıklı olarak konut segmentine yönelik işbirliği içeriyor

7 Mayıs 2023

Alman invertör üreticisi SMA Solar’ın Türkiye iştiraki SMA Türkiye ile güneş enerjisi şirketi T Dinamik konut pazarına yönelik distribütörlük anlaşması imzaladı.

SMA Türkiye’den yapılan açıklamaya göre anlaşma gelecek beş yıl içinde Türkiye’de ağırlıklı olarak konut segmentine yönelik olarak 1 GW gücünde solar invertörler kurmayı ve kullanıcılara destek hizmetleri sağlamayı içeriyor.

SMA Türkiye’den yapılan açıklamaya göre yapılan imza töreninde konuşan SMA Güney Avrupa Bölge Müdürü Valerio Natalizia şunları söyledi;

Bu önemli iş birliği ile Türkiye’deki gücümüzü artırırken dağıtım kanallarımızı çeşitlendiriyoruz. T Dinamik ile ortaklığımızın özellikle Türkiye’de gelişen pazar taleplerine yanıt olarak çevikliğimizi ve erişimimizi artıracağını öngörüyoruz. Güneş enerjisi alanındaki kapsamlı bilgi ve uzmanlığımızı, muazzam bir potansiyele sahip olduğu için Türkiye’de büyüyen güneş enerjisi pazarının gelişmesinde önemli bir rol oynamak için kullanmaktan heyecan duyuyoruz. SMA’nın ev segmenti için yeni çözümlerinin yakın gelecekte piyasaya sürülmesinin bu anlaşmayı daha da başarılı kılacağına inancımız tamdır.”

T Dinamik Genel Müdürü Mustafa Tırıs ise iş birliğini şu şekilde değerlendirdi;

Dünyanın önde gelen solar invertör üreticilerinden biri olan SMA ile bu büyüklükte bir anlaşma imzaladığımız için çok mutluyuz. Bizim için çok önemli bir kilometre taşı olan bu iş birliği sayesinde Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe çok daha yenilikçi ve kapsamlı çözümler sunacağız. Özellikle ülkemizde yerli güneş enerjisi uygulamaları son 1-2 yıldır henüz başlangıç aşamasındaydı. Yine de özellikle bu yılın ikinci yarısından itibaren çok hızlı büyümeye başlayacağını ve kapasitenin önemli rakamlara ulaşacağını umuyoruz. Bu iş birliğinin her iki taraf için de büyük fırsatlar yaratacağına yürekten inanıyoruz.’