Türk Telekom 318 MW’lık GES kurulumu yapacak

Üç ayrı şehirde yapılacak yatırımlar şirketin elektrik tüketiminin %50’sini karşılayacak

6 Mayıs 2023

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınladığı açıklama ile 317,8 MW gücünde lisanssız güneş enerjisi santrali yatırımı yapacağını duyurdu.[1]

Açıklamadaki bilgilere göre Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) şirkete Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesi kapsamında kurulacak santraller için Ağrı, Diyarbakır ve Sivas illerinde kapasite tahsisi gerçekleştirdi.

Açıklamada santrallerin T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiralanacak araziler üzerinde kurulacağı ve kurulumlar ile gerçekleştirilecek elektrik üretiminin şirketin mevcut tüketiminin %50’lik bölümüne denk geleceği bilgisi de verildi.

Türk Telekom Grubu’nun başka kapasite tahsis başvuruları bulunduğu bilgisi de verilen açıklamada, grubun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda yakın zamanda karbon ayak izini azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarını hızlandırmayı hedeflediği de belirtildi.

20 GW’lık kapasite için irtifak hakkı ihaleleri başlatılmıştı

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Hazine arazilerinde lisanssız elektrik üretim yatırımı yapılabilmesine yönelik olarak Milli Emlak Tebliği’nde yapılan değişikliğin ardından, bu yılın Ocak ayında da T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanssız elektrik üretim yatırımları için 41 ilde irtifak hakkı ihaleleri düzenleneceği bildirilmişti.[2] [3]

 


[1] Türk Telekom Yenilenebilir Enerji Yatırımları Hk.

[2] Lisanssız yatırımlarına yönelik Milli Emlak Tebliği güncellendi

[3] “20 GW’lık lisanssız yatırım için hazine arazisi tahsis edilecek”