Rüzgarda İspanyol-Çin Ortaklığı

İspanyol rüzgar türbini üreticisi Gamesa Çin pazarındaki konumunu güçlendiriyor.

26 Nisan 2011

Şirketten yapılan son açıklamalarda Gamesa’nın Çinli Longyuan ile gerek Çin’de gerek ise başka ülkelerde rüzgar enerjisi projeleri geliştirmek için beraber hareket edeceği açıklandı. İki şirketin ilk çalışması ise Çin’de toplam 200 MW’lık iki ayrı rüzgar enerjisi projesini hayata geçirmek olacak.

Bununla beraber şirket aralarında Longyuan’ın da bulunduğu üç ayrı rüzgar enerjisi yatırımcısı şirkete toplam 900 MW’lık rüzgar türbini sağlama anlaşması yaptı. Her şirkete 300 MW’lık türbin sağlanması şeklinde yapılan anlaşma İspanya Başbakanı Zapatero’nun ülkeyi ziyareti sırasında imzalandı.

Rüzgar enerjisi alanında Asya’nın en büyük dünyanın ise üçüncü büyük firması olan Longyuan bu alanda küresel bir oyuncu olmaya çalışıyor. Şirketten 2010’un son günlerinde yapılan açıklamada şirketin Güney Afrika’da 1 GW’lık rüzgar projesi gerçekleştirmek için anlaşma imzaladığı ayrıca yabancı ülkelerde 40-50 farklı proje geliştirmek için görüşmelerin sürdüğü belirtilmişti.

Gamesa ile varılan anlaşma hakkında açıklama yapan Longyuan başkanı Xie Changjun bu anlaşma ile uluslar arası projeler geliştirebilmek için ideal bir ortağa sahip olduklarını söylerken, ortaklığın özellikle Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa pazarlarına odaklanacağını dile getirdi.