Enel Güneşe 1 Milyar Avro Yatıracak

Enel Green Power yenilenebilir enerjiye beş yılda 6.4 milyar avro yatırım yapacak.

21 Nisan 2011

İtalya’nın en büyük elektrik üreticisi Enel’in yenilenebilir enerji kolu olan Enel Green Power şirketinin 2015 yılına kadar temiz enerji yatırımları için 6.4 milyar avro tutarında yatırım yapacağı açıklandı. Şirketin yatırımlarında güneş enerjisinin payı ise 1 milyar avroyu aşabilecek.

Enel Green Power CEO’su Francesco Starace tarafından Dubai’de düzenlen bir konferansta yapılan açıklamada şirketin güneş enerjisi paneli üretimi ve santral kurulumu yatırımları için 2015’e kadar 1 milyar avroluk yatırım yapacağı belirtilirken, şirketin İtalya’nın Sicilya adasının Catania şehrinde ise 300 milyon avro yatırım ile güneş paneli üretimi tesisi kurulacağı, bu tesisin talep ile bağlantılı olarak muhtemel kapasite artışının ise 800 milyon avroluk yatırım ile karşılanacağı ifade edildi.

Starace ayrıca büyümek istedikleri ülkeler arasında İtalya dışında Türkiye, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Romanya’nın da bulunduğunu, 2015’ten sonra da Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde büyümeyi de gündemlerine alacaklarını söyledi.