ABD Ordusu 7 GW’lık Güneş Enerjisi Gücüne Sahip Olabilir

ABD’de yapılan bir çalışma ABD ordusunun önündeki firsatları gösteriyor

7 Şubat 2012

ICF International adlı kuruluş tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD Savunma Bakanlığı bazı üslerinde yapılacak yatırımlara hiç para harcamadan önemli oranda güneş enerjisi kurulu gücüne sahip olabilir.

Kuruluşun raporuna göre askeri üslerin yüzde 96’lık bölümü çeşitli nedenlerle kullanılamayacak olsa bile geriye kalan yüzde 4’lük alanda 7 GW’lık güneş enerjisi kurulumu yapılması mümkün. Kuruluşa göre ABD Savunma Bakanlığı bazı yatırımcılar ile özel anlaşmalar yaparak bunlara hiç para vermeden sahip olmanın yanında, çeşitli koşullara bağlı olarak ise yılda 100 milyon dolara yakın gelir de sağlayabilir.

Bununla birlikte rapordaki bir diğer değerlendirmeye göre yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çalışmalar, akıllı şebekeler ve enerji depolama teknolojileri ile ABD ordusu haftalarca veya aylarca şebekeye bağlı olmadan elektrik ihtiyacını karşılayabilir.

2025 yılında enerji ihtiyacının yüzde 25’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etme hedefi bulunan ABD Savunma Bakanlığının yıllık enerji bütçesi 4 milyar dolar.