Nordex düşük rüzgarlı bölgeler için geliştirdiği yeni modelini tanıttı

3 MW gücündeki yeni türbin düşük rüzgarlı bölgeleri hedefliyor

2 Aralık 2013

Nordex düşük rüzgarlı bölgeler için geliştirdiği, 3 MW gücündeki yeni rüzgâr türbinini tanıttı.

Alman rüzgâr türbini üreticisi tarafından yapılan açıklamada N131/3000 adını taşıyan modelin, rüzgâr enerjisi sektörü tarafından uzun zamandır ihtiyaç duyulan özellikleri tek bir türbinde topladığı ifade edildi.

Açıklamada türbinin adını 131 metre olan kanat çapından aldığı ifade edilirken, 64.4 metre uzunluğundaki rotor kanatlarının türbinin süpürme alanında önceki modellere göre yüzde 26 oranında artış sağladığı ve türbinin gücünün yüzde 25 artırılarak 3 MW seviyesine çekilmiş olmasının, rüzgâr hızının 7.5 m/s’den düşük olduğu alanlarda N117/2400’e oranla yüzde 28,6’ya kadar daha fazla elektrik üretimi sağlanmasını mümkün kıldığı bilgileri verildi. Nordex’e göre bu özellikler N131/300 türbinlerinin kullanılacakları düşük rüzgarlı bölgelerdeki projelerin maliyetlerinin önemli ölçüde azalmasını sağlayabilecek.

Bununla birlikte bu türbinlerin nominal güçte 104,5 dB (A) ses seviyesi ile tüm türbin üreticilerinin türbinlerine oranla daha az ses seviyesine sahip olduğu da yine açıklamada yer alan bilgiler arasındaydı.

Nordex’in üst yöneticisi Jürgen Zeschky ise konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı değerlendirmelerde yeni modellerinin Almanya’da konuşulmakta olan, rüzgâr enerjisi alım garantilerinde sağlanacak kesintilerden etkilenmeyeceğini düşündüğünü kaydetti.

Zeschky değerlendirmesinde Almanya’da yapılan tartışmalara ve koalisyon hükümetinin yapmaya çalıştıklarına bakıldığında yüksek rüzgâr alan bölgelerin fonlarının sınırlanmasının akılcı olduğunu, ayrıca düşük rüzgarlı değil, operasyonların ekonomik olmadığı çok düşük rüzgarlı alanlara yönelik kesintiler olacağını belirtti. Nordex üst yöneticisi yeni geliştirdikleri modellerin kullanılacağı bölgelerin ise bu kesintilerden etkilenmeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

Nordex’in yeni modeli ile ilgili açıklamasının ve basın toplantısının ardından şirketin Frankfurt borsasında işlem gören hisseleri iki gün içinde yüzde 20 oranında değer kazandı.

Nordex ilk N131/3000 türbininin kurulumunu 2014’ün üçüncü çeyreğinde gerçekleştirmeyi, seri üretime ise 2015 yılı içinde geçmeyi planlıyor.

Şirket bu türbini Türkiye, Güney Afrika ve Uruguay gibi pazarlarda 99 metre, Fransa, İrlanda, İskandanivya pazarlarında 114 metre ve Almanya pazarında 134 metre kule boyuna sahip olacak şekilde sunmayı planlıyor.