Japonya’nın güneş elektriği gücündeki yıllık artış 4 GW’a yaklaştı

Güneş enerjisi Japonya’nın elektrik üretim kapasitesindeki payını arttırıyor

2 Aralık 2013

Japonya’da 2012’nin Temmuz ayında devreye giren yenilenebilir enerji destek programının ardından ülkenin bu alandaki kurulu gücünün çok hızlı artış eğilimi gösterdiği bildirildi.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan önceki açıklamalara göre düzeltilmiş nihai verilere göre 1 Temmuz 2012 ile 30 Haziran 2013 arasında ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim kapasitesi 4,086 GW düzeyinde artış gösterdi.

Yenilenebilir enerji türleri arasında en büyük artış ise güneş elektriği alanında görüldü. Bakanlığın açıklamasına göre ilgili dönemde Japonya’nın güneş enerjisi alanındaki kurulu gücü 3,921 MW düzeyinde arttı.

Güneş elektriği alanındaki bu artışın 1,521 MW’lık bölümü konutlarda gerçekleşirken, ticari binalarda gerçekleştirilen kurulumlar ile büyük ölçekli santrallerdeki artış ise 2,400 MW düzeyinde oldu.

Ayrıca bu dönem içinde toplamda konut tipi sistemler için 1,751 MW, büyük ölçekli sistemlerde ise 20.3 GW kurulu güce sahip olacak projelere onay verildi.