Kayseri OSB GES 55 MW kurulu güce ulaştı

Proje halihazırda Türkiye’nin aynı alandaki en büyük OSB GES projesi

3 Mayıs 2019

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen ve Türkiye’in halihazırda tek bir alanda inşa edilmiş, devredeki en büyük GES projesi olma ünvanına sahip Kayseri OSB GES projesinin son fazının da tamamlandığı ve santralin gücünün 55 MW’a ulaştığı açıklandı.

Projeyi geliştiren ve santralin mühendislik ile kurulum işlemlerini gerçekleştiren Seferoğlu Elektrik tarafından yapılan açıklamaya göre 6 MW’lık ilk fazı 2015 yılında devreye giren projenin 4 MW’lık son fazı da 2018 Aralık ayında devreye alındı.

Santralin ulaştığı kurulu güç ile yılda 100 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi, bu sayede Kayseri OSB’nin gündüz saatlerinde gerçekleştirdiği elektrik tüketiminin %25’lik bölümünün güneş enerjisinden sağlanması mümkün olacak.

Lisanssız elektrik üretimi düzenlemeleri kapsamında gerçekleştirilen projede her faz ortalama 8 yılda yatırım bedelini karşılayabilecek.

Aynı zamanda santral sayesinde yılda 8 milyon metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçilerek, Türkiye’nin cari açığının da mevcut doğalgaz fiyatları ile yılda 11 milyon dolar düşük olması mümkün olacak.

Seferoğlu Elektrik tarafından yapılan açıklamada Kayseri OSB’nin alanı içinde yer alan santralin, OSB içinde kurulan santrale 300 metrelik kablo ile bağlanması sayesinde üretilen elektrikte kayıp-kaçak oranı minimum seviyede kalacağı da vurgulandı.

 

22 milyon metrekarelik alanda, yaklaşık 1.250 fabrikanın faaliyet gösterdiği ve 75 bin kişinin istihdam edildiği Kayseri OSB Türkiye’nin ilk beş organize sanayi bölgesinden biri konumunda. OSB’nin yıllık ihracat rakamı ise 1 milyar 700 milyon ABD Doları düzeyine ulaşmış durumda.

İlk yenilenebilir kooperatif GES projesini de devreye almıştı

Seferoğlu Elektrik Türkiye’nin yenilenebilir enerji kooperatifi modeli ile gerçekleştirilen ve devreye alınan ilk güneş enerjisi santrali projesini de geliştirmiş ve kurulumunu sağlamıştı.

743 ortaklı Kayseri Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi yatırımı ile hayata geçen Kayseri Mobilyacılar GES projesi geçtiğimiz yılın Ağustos ayında devreye girmişti.

Kooperatifin 36 bin metrekarelik alana sahip çatısında inşa edilen 5,85 MWp gücündeki projenin yıllık 7,5 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Bu projede planlanan güç ise 42MWp.