ENKA Gürcistan’da 433 MW’lık HES kuracak

Santralin Gürcistan’ın elektrik üretimindeki payı %15 olacak

1 Mayıs 2019

ENKA İnşaat Gürcistan’da inşa edilecek, ana yatırımcısı olduğu Namakhvani Cascade HES Projesi için Gürcistan hükümeti ile 25 Nisan 2019 tarihinde Yap-İşlet Sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan açıklamadaki bilgilere göre proje Rioni Nehri üzerindeki 333 MW gücündeki Namakhvani ile 100 MW gücündeki Tvishi santrallerinden oluşacak.

Toplam 750 milyon ABD Doları yatırım görülen projenin 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor.

Gürcistan hükümeti santralde üretilecek elektrik için devreye girdikten sonra 15 yıl boyunca, Eylül-Nisan ayları arasındaki sekiz aylık dönemde alım garantisi sağlayacak.

Projenin internet sitesindeki bilgilere göre ise alım garantileri santralde gerçekleşmesi öngörülen yıllık 1.514 Gigavat-saatlik üretimin yarısını karşılayacak, geriye kalan bölüm ise diğer aylarda Gürcistan iç pazarında satılacak veya ana olarak Türkiye olmak üzere ithal edilecek.

Bununla birlikte santral Gürcistan’ın toplam elektrik üretiminde %15’lik paya sahip olacak.

Gürcistan yönetimi özellikle kış aylarında Rusya’ya enerjide olan bağımlılığını azaltmak için hidroelektrik alanındaki potansiyelini değerlendirmeye yönelik politikalar uyguluyor.