Karapınar GES’te 271 MW’lık kurulum tamamlandı

Proje 2022 sonunda tam kapasite ile devreye girecek

15 Haziran 2021

Karapınar YEKA-1 GES projesinin SCADA binasının temeli 11 Haziran 2021 günü tören ile atıldı.

Tören Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız gibi birçok üst düzey ismin katılımı ile gerçekleşti.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu törenin açılışında yaptığı konuşmada projedeki ilerleme ve projenin teknik özellikleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

Kalyoncu tarafından verilen bilgilere göre projenin 271 MW’lık bölümünü oluşturan 700 bin panelin kurulumu 9 ay içinde gerçekleşerek devreye alındı. Santralin şebeke verdiği günlük elektrik miktarı da 2,5 milyon kilovat-saat seviyesine yükseldi.

Cemal Kalyoncu konuşmasında projede kullanılan takip sistemi sayesinde santralde standart bir kuruluma göre %12, Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretilen panellerin çift yüzlü olması sayesinde de %15 oranında daha fazla üretim gerçekleştiği bilgilerini de verdi.

Kalyoncu 3,5 milyon panelden oluşacak ve 1.348 MWp / 1.000 MWe kurulu gücüne sahip olacak projenin 2022 yılı sonuna kadar tam kapasite ile devreye alınmış olacağı bilgisini de paylaştı.

Santral bu gücü ile Avrupa’nın en büyük dünyanın ise en büyük beş güneş santrali projesinden biri olma ünvanına sahip olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (ETKB) Fatih Dönmez de törende yaptığı konuşmada temeli atılacak SCADA

Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için en önemli adımlardan biri olacak. Merkez bir santralin yönetim ve kontrolünü sağlarken, sektör ve profesyoneller için bilgi ve teknoloji üssü haline getirecek.