Kaliforniya güneş enerjisinde yeni bir rekora yaklaşıyor

Eyaletin bu ayki elektrik üretiminde en büyük pay güneş enerjisinin olabilir

21 Mayıs 2018

Eyaletin bu ayki elektrik üretiminde en büyük pay güneş enerjisinin olabilir

Bu ay ABD’nin Kaliforniya eyaletinde güneş enerjisinden elektrik üretimi adına iki yeni rekor kırıldı.

Eyaletin elektrik dağıtım şirketi Cal-ISO verilerine göre eyaletteki fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerinin ürettiği günlük elektrik miktarı Mayıs ayında şimdiden iki kez 100 Gigavat-saat (GWh) elektrik seviyesini geçti.

Verilere göre 7 Mayıs 2018 günü gerçekleşen üretim miktarı 100,1 GWh olurken, 17 Mayıs 2018 günü ise 100,2 Gwh oldu.

Bununla birlikte 17 Mayıs’ta termal güneş enerjisi santralleri ile birlikte güneş enerjisine dayalı toplam üretim miktarı ise 105,5 GWh olarak gerçekleşti.

Benzer eğilimin ayın geri kalanında sürmesi halinde ise güneş enerjisine dayalı elektrik üretimini bu ay toplam tüketimin yüzde 16’sından fazlasını karşılayabilecek.

Bu yüksek üretim güneş enerjisini Mayıs ayında, elektrik ithalatının dışında, Kaliforniya eyaletinin elektrikteki birincil kaynağı haline gelebilecek.

Zira şirketin öngörüsüne göre termik santrallerin payının 2017’nin Mayıs ayındaki yüzde 18,5’lik payının bu ay yüzde 16’nın altına gerileyecek. Diablo Canyon nükleer enerji santralinde oluşan kesinti nedeni ile nükleer enerjinin payı da bir yıl öncenin aynı dönemine göre yarıya yakın düşerek yüzde 9’a gerileyecek.

Bu ay rüzgar enerjisinin payı ise bir yıl öncenin aynı dönemindeki yüzde 9 seviyesinden, yüzde 12’ye yükselecek. Elektrik ithalatı ise yüzde 28’den yüzde 27’ye gerileyecek.

Kaliforniya Enerji Komisyonu verilerine göre eyaletin fotovoltaik güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017 sonu itibari ile 16,2 GW’a ulaşmıştı.

Eyaletin tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı toplam elektrik üretim kapasitesi ise 27,8 GW olmuştu.