Cerro Dominador projesi finansman sağladı

Şili’de inşa edilecek GES projesi 24 saat elektrik üretebilecek

21 Mayıs 2018

Latin Amerika’nın hibrit fotovoltaik-yoğunlaştırmalı (CSP) ilk güneş enerjisi projesi olacak Cerro Dominador projesinin 758 milyon dolarlık finansman sağladığı bildirildi.

Projeyi yöneten yatırım fonu EIG Global Energy Partners tarafından yapılan açıklamaya göre finansman Natixis, Deutsche Bank, Société Générale, ABN AMRO, Santander, Commerzbank and BTG Pactual gibi uluslararası finans kuruluşları ile bazı yerel bankalar tarafından sağlandı.

Şili’nin Atacama çölünde inşa edilecek proje Şili Enerji Bakanlığı tarafından 2014 yılında yapılan yarışmada yatırım izni kazanmıştı.

Yarışmada projeye Ocak 2019’dan başlamak üzere 15 yıllık alım garantisi sağlanmıştı.

Garanti yıllık 950 GWh elektrik üretimi için, Megavat-saat başına 114 ABD doları olarak verilmişti.

Projenin 100 MW’lık kısmı fotovoltaik, 110 MW’lık kısmı ise yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralinden oluşacak.

Projede 392 bin güneş paneli 10 bin 600 helyostat kullanılacak. Helyostatların güneş ışığını yansıtacağı kulenin yüksekliği de 250 metre olacak.

Isı depolama için erimiş tuz kullanılacak santralde, 17,5 saate kadar ısı depolama özelliği sayesinde 24 saat elektrik üretimi mümkün olacak.

Şirketin açıklamasına göre santral böylelikle yenilenebilir enerji kaynağına dayalı baz yük santrali olarak çalışabilecek.

Proje 2014 yılında Abengoa tarafından geliştirilmiş, EIG ise 2016 sonunda yaptığı açıklama ile projenin hakim ortağı olduğunu açıklamıştı.

Projenin EPC çalışmaları Acciona ve Abengoa işbirliği ile sürdürülüyor.

Santralin 100 MW’lık fotovoltaik bölümü bu yılın Şubat ayında tamamlanmıştı.