Japonlar Sinop NGS projesinden çekilmeyi değerlendiriyor

Gerekçe 44 milyar dolara çıkan yatırım maliyeti

5 Aralık 2018

Sinop Nükleer Güç Santrali projesini geliştirecek konsorsiyum içinde yer alan Japon Mitsubishi Heavy Industries şirketinin projeden çekilmeyi değerlendirdiği bildirildi.

Japon haber ajansı Nikkei’nin bildirdiğine göre şirketin gerekçesi ise 2011 yılında yaşanan Fukuşima felaketinin ardından artan güvenlik standartlarının projenin maliyetlerini çok yüksek düzeye taşıması ile Türk Lirası’ndaki zayıflamanın projenin karlılığını düşürmesi.

Habere göre Japon şirket tarafından Temmuz ayı sonunda Türk hükümetine sunulan revize edilmiş tahmini yatırım maliyetine göre proje için 5 trilyon yen (44 milyar ABD Doları) kaynak gerekiyor.

Habere göre Türk hükümeti ile şirket arasında yürütülen müzakereler son aşamaya gelmiş durumda iken müzakerelerde satılacak elektriğin fiyatı dahil olmak üzere yürütülen uzlaşma sağlanabilmiş değil.

Bununla birlikte Nikkei’ye konuşan Mitsubishi Heavy’nin üst düzey yetkilisi kararlarının ”ekonomik olarak rasyonellik” esasına dayanacağı söylerken, şirket Türkiye enerji sektöründe yer almak istiyor ve müzakerelerde Mitsubishi Heavy tarafından Türkiye’de düşük karbon emisyon değerlerine sahip kömür santral yatırımı yapılması da masadaki teklifler arasında.

Sinop NGS projesini 2013 yılında imzalanan anlaşma ile Japon Mitsubishi Heavy Industries ile Fransız GDF Suez 2013’te üstlenmişlerdi.

Projenin yatırım maliyeti 2013’te imzalanan anlaşmada 22 milyar dolar, 2017 yılında hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası’nda ise 20 milyar dolar olarak belirtilmişti. Proje hakkında Nikkei tarafından 2015 yılında yapılan haberde ise yatırım maliyeti 2 trilyon Yen (16,3 milyar ABD Doları) olarak yer almıştı.

4.480 MW’lık kurulu güce sahip olacak projenin 2017 yılında inşasına başlanması ve 2023’te elektrik üretimine başlaması hedefleniyordu. Yatırımcılar santralde üretilecek elektrik için 20 yıl geçerli olmak üzere 10,83 dolar-sent alım garantisine sahip olacaktı.