Karbon emisyonları 2018’de de yükselecek

IEA gelişmiş ülkelerin emisyonlarının yükseldiğini açıkladı

5 Aralık 2018

Gelişmiş ülkelerden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının son üç yıldaki gerilemeye rağmen 2018’de yükseleceği bildirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ve Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmiş ülkelerin karbondioksit emisyonları 2018 yılında %0,5 oranında artacak.

Açıklamada artışa bu ülkelerin enerji tüketiminde kömürün azalan payına karşılık, petrol ve doğal gaz talebindeki artışın neden olduğu belirtildi. Ajansın açıklamasında ayrıca emisyonlardaki artışın %2,4 düzeyinde gerçekleşen ekonomik büyümenin altında olmak ile birlikte Paris Anlaşması doğrultusundaki hedefler açısından endişe verici olduğu ifade edildi.

IEA 2018 yılında küresel karbondioksit emisyonlarının da %3,7 düzeyinde gerçekleşecek küresel ekonomik büyüme ve artan enerji tüketimine bağlı olarak yükseleceğini öngörüyor.

Ajans 2018 yılı küresel emisyonlara dair çalışmasını 2019’un Mart ayında yayınlayacak.

Küresel karbondioksit emisyonları 2014-2016 döneminde üst üste üç yıl gerilemiş fakat 2017’de %1,6 oranında yükselmişti.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan IEA İcra Direktörü Başkanı Fatih Birol güneş ve rüzgardaki güçlü büyümeye karşın artan emisyonların Katoviçe’de toplanan hükümetler için uyarı olması gerektiğini söylerken, daha fazla yenilenebilir enerji, daha iyi enerji verimliliği, daha fazla nükleer ile karbon yakalama, depolama ve hidrojen gibi teknolojiler için çabaların artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.