Hindistan güneş ihalesinde yerlilik şartını yüzde 75’e çıkardı

750 MW’lık ihalenin gelecek ay yapılması bekleniyor

21 Haziran 2013

Hindistan yönetiminin gelecek ay yapılacak olan 750 MW’lık güneş enerjisi santrali lisans ihalesinde yatırımlarda kullanılacak panellerdeki yerli üretim şartını yüzde 75’e çıkardığı bildirildi.

Hindistan medyasına yansıyan haberlere göre ülkenin Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Faruk Abdullah konu ile ilgili açıklamasında Jawaharlal Nehru Ulusal Güneş Misyonu’nun (JNUGM) hedeflerinden birinin ülkedeki yerli üreticileri desteklemek olduğunu söylerken aynı zamanda Hintli panel üreticilerine uyarılarda bulundu.

Abdullah açıklamasında yerli ürün şartını JNUGM içine ülkenin yerel sanayisinin hayatta kalması için koyduklarını, fakat yerli sanayicilerin Hindistan’da ihtiyaç duyulan şartları karşılayacak düzeyde iyi ürünler üretemedikleri takdirde bunun ortadan kalkacağını söyledi.

Faruk Abdullah güneş enerjisi ihalelerinde yer alan bu desteğin şu an için geçerli olduğunu, gelecek sene hükümetin bunu tekrar değerlendirebileceğini ifade ederken yerli üreticilerin kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üretemedikleri takdirde ise sektörü uzun süre koruyamayacaklarını vurguladı.

Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı JNUGM’nin aynı zamanda araştırma faaliyetlerini de desteklediğini, Hintli üreticilerin Çin ve Batı’dan tedarik edilenler gibi ürünler üretmeleri neden mümkün olmasın diye konuşurken, Çin ve Batı’nın Hindistan’dan alabileceği ürünler üretilebilmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkede 11 Haziran 2010 tarihinde başlatılan Jawaharlal Nehru Ulusal Güneş Misyonu çalışması ile Hindistan’ın gerek enerji güvenliğini sürdürülebilir olarak sağlama gerek ise ülkenin küresel güneş enerjisi sektöründe lider konumda bulunması hedeflenmişti.  Çalışma ile Hindistan’da 2022 yılına kadar, 20 GW’lık güneş enerjisi kurulumunun şebeke bağlantısının sağlanması hedefleniyor.

Bununla birlikte halihazırda ülkedeki fotovoltaik sektörünün panel üretim kapasitesi 1.5 GW, hücre üretim kapasitesi ise 600 MW düzeyinde bulunuyor.

Gelecek ay yapılacak ihalede yatırımcılar en fazla 100 MW’lık santral başvurusunda bulunabiliyor. Bu sınır daha önce gerçekleşen ihalelerde 50 MW olarak uygulanmıştı. Hint medyasına yansıyan bazı haberlere göre bundan sonra daha büyük ölçeklerde gerçekleşecek ihalelerde yerlilik şartı yüzde 100’e, başvuru sınırı ise 500 MW’a yükselebilecek.