Isı Piyasası Mevzuatı hazırlanıyor

Enerji Bakanı Fatih Dönmez teknik çalışmaların bu yıl tamamlanacağını söyledi

15 Nisan 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarına katıldı.

Bakan Dönmez etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de ilk defa hazırlanacak olan ısı piyasası mevzuatı konusunda da bilgi paylaşan Bakan Dönmez, bu alanda Danimarka ile geliştirilen işbirliği başlayan teknik çalışmaların bu yıl tamamlanacağını söylerken şunları kaydetti;

‘’İstanbul, Ankara, İzmir ve Erzurum için bölgesel ısıtma fayda-maliyet analizlerini gerçekleştirdik ve gördük ki yatırımlar her bölgede ekonomik olarak uygulanabilir. Diğer taraftan, ilk defa ülkemizin 2030’a kadar ısıtma ve soğutma talebini belirleyeceğiz. Çalışmalarımız bittiğinde bir kilometre kare çözünürlükte ülkemiz ısı talebi haritasını kamuyla paylaşacağız. 2019 ve 2020 yıllarında daha da hızlanarak tüm hedefleri ayrı ayrı takip ediyor ve gerçekleştiriyor olacağız.’’

Binalarda enerji verimliliğinin sağlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bankalar ve sektör çatı kuruluşu olan Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) ile bir çalışma yürütüldüğü bilgisini de veren Bakan Dönmez gelecek haftalarda kamuoyuyla paylaşacakları çalışma ile enerji verimliliği yatırımlarında maliyetlerin asgariye indirileceği, süreçlerin kolaylaştırılacağını ve uygulama kalitesinin denetim altına alınacağını ifade etti.

Konutlarda ısı yalıtımı standartlara uygun hale getirildiğinde faturalarda yüzde 40 tasarruf sağlanabileceğini kaydeden Enerji Bakanı Dönmez bankaların da ısı yalıtımını finanse etmeye sıcak baktığını, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılması gereken düzenlemeler tamamlandıktan sonra ısı yalıtımı için sağlanacak kredilerin uzun vadeli ve ödenebilir hale getirileceğini böylelikle çok düşük aylık taksitlerle ısı yalıtımının yaptırılabileceğini söyledi.