Decathlon Türkiye deniz sularının temizliği için fon sağlayacak

Fransız üretici TURMEPA ile ortak bir çalışma başlattığını duyurdu

5 Ocak 2016

Dünyanın en büyük spor malzemeleri üreticilerinden Decathlon Türkiye denizlerdeki kirliliğin giderilmesine katkı sağlayacak bir uygulamaya başladığını açıkladı.

Fransız üreticinin Türkiye birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren Decathlon mağazalarından yapılan tüm alışverişlerde, küçük poşetler için 5 kuruş, büyük poşetler için ise 10 kuruş ücret talep edilecek.

Bu şekilde elde edilen gelirin yarısı ise DenizTemiz Derneği/TURMEPA’ya bağışlanacak.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA, 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ve bir avuç deniz sevdalısıyla birlikte kurulmuştu. Derneğin amacı olarak ise Türkiye’nin kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak belirtiliyor.

Decathlon Türkiye’nin konu ile ilgili açıklamasında uygulama yolu ile toplanan her 10 kuruşun, TURMEPA’nın faaliyetleri sayesinde 1 litrelik deniz suyunun temizlenmesini sağlayacağı bildirildi.

Ayrıca Türkiye’de bir kişinin ortalama olarak yılda 312 poşet tüketerek, 156 bin yıl sürecek çevre kirliliğine sebep olduğunun altı çizildi.

Decathlon taşeronlarını atık su standartlarına uymaya mecbur bırakıyor

Bununla birlikte 292’si Fransa’da, 13’ü Türkiye’de olmak üzere 27 ülkede 971 mağazasıyla faaliyet gösteren Decathlon suların korunmasına yönelik olarak farklı uygulamalar da gerçekleştiriyor.

Şirketin 2015 sürdürülebilirlik raporuna göre 22 ülkede 905 taşeron firma ile çalışan Decathlon bu firmaların atık sularında gerekli çevresel şartlar sağlamalarını zorunlu tutuyor.

Decathlon bu amaçla bağımsız araştırmacılar yoluyla taşeronlarının tesislerinin atık sularından örnekler aldırarak bunları test ettiriyor.

Testlerin olumsuz sonuç vermesi halinde taşeron firmaya bu durumu düzeltmesi için 6 aylık süre tanınıyor. Üretici bu sürenin sonunda halen gerekli şartları taşımıyorsa Decathlon firma ile olan çalışmasını sona erdiriyor.