TSE: ‘’Türkiye enerji verimliliğinde oldukça yol kat etmiştir’’

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz Enerji Tasarrufu Günü ve Haftası dolayısı ile bir açıklama yayınladı

11 Ocak 2016

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz Ocak ayının ikinci Pazartesi günü kutlanan Enerji Tasarrufu Günü ve Ocak ayının ikinci haftası kutlanan Enerji Tasarrufu Haftası dolayısı ile bir açıklama yayınladı.

TSE’nin internet sitesinde yer alan açıklama şu şekilde;

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilen ulusal mevzuat doğrultusunda ülkemiz enerji verimliliği konusunda oldukça yol kat etmiş bulunmaktadır.

TSE ülkemizin standardizasyon alanında tek, uygunluk değerlendirme alanında öncü kuruluşu olarak enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Enstitümüz, elektrikli ev aletlerinin enerji etiketlemesi ölçümlerinden, endüstriyel elektrik motorlarının enerji verimliliği testlerine, fotovoltaik panellerden yeşil bina ve yeşil havaalanı sertifikasyonuna kadar birçok alanda standardizasyon, belgelendirme, test ve muayene-gözetim hizmeti vermektedir.

TSE ‘ıslak grup’ olarak tanımlanan çamaşır ve bulaşık makineleri ile kurutucuların enerji verimliliğini doğrulayan akredite laboratuvarını Mayıs 2014’de faaliyete geçirdi. Ek olarak ev tipi fırınların, soğutucuların ve aydınlatma ürünlerinin enerji etiketi tespit ve doğrulama işlemeleri de akredite olarak yürütülmektedir. TSE Tuzla yerleşkesinde, konusunda tek bağımsız akredite laboratuvar olan klima laboratuvarı da sektörün AR-GE ve muayene ihtiyaçlarına yanıt vermektedir.

Enerji verimliliğinde bir başka önemli konu ise sanayide kullanılan enerjidir. Sanayide kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 70’ini elektrik motorları tüketmektedir. Sanayisi günden güne büyüyen ülkemizde her yıl 1 milyonun üzerinde elektrik motorunun piyasaya arz edildiği göz önüne alındığında, enerji verimliliğinin sağlanmasında elektrik motorlarının test ve muayene işlemlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.  TSE’nin Gebze Kalite Kampüsündeki Elektrik Motorları Test Laboratuvarı, Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen elektrik motorlarının AB ve Ulusal mevzuata uygunluğunu test edecek kabiliyete sahip ülkemizdeki ilk ve tek tarafsız laboratuvar olarak 2015 yılı Nisan ayında hizmete girdi.

TSE bir yandan da yenilenebilir enerji yatırımlarının ivme kazanması ile birlikte bu alanda artan test ve muayene ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yatırımlar gerçekleştirdi. Enstitüsü olarak Ankara Ostim’de hizmet veren ülkemizdeki tek test merkezi ile fotovoltaik panellerin enerji verimliliğini ölçme noktasında üretici ve yatırımcılara hizmet vermekteyiz.

Öte yandan TSE, iklim değişikliğine sebep olan sera gazı salımlarıyla ilgili 2013 yılından bu yana tarafsız Doğrulayıcı Kuruluş olarak TS EN ISO 14064-3 standardına göre doğrulama hizmeti vermektedir.

Hali hazırda Enstitümüzün verdiği doğrulama hizmetinin büyük çoğunluğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile TSE arasında 2013 yılında imzalanan Yeşil Havaalanları İşbirliği Protokolü çerçevesinde verilmektedir. Söz konusu protokol havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye ve insan sağlığına, verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi çalışmalarını içermektedir.  Bu kapsamda 2014 yılında toplam 51 havaalanı kuruluşuna doğrulama hizmeti verilmiştir. 2015 yılı itibariyle ise 59 işletme için doğrulama süreci devam etmektedir. “Yeşil Havaalanı Projesi” kapsamında 3 yılın sonunda sera gazı emisyonlarının en az % 0,5 oranında azaltılması hedeflenmektedir.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 22 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik” kapsamında ulusal sera gazı emisyonlarının önemli bir kısmını teşkil eden elektrik ve buhar üretimi, petrol rafinasyonu, petrokimya, çimento, demir-çelik, alüminyum, tuğla, seramik, kireç, kâğıt ve cam üretimi gibi sektörlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının tesis seviyesinde izlenmesi ve düzenli olarak Bakanlığa raporlanması sağlanacaktır. Bu sistem sayesinde, ülkemizin sera gazı emisyonlarının daha kesin şekilde hesaplanması mümkün olacaktır. İşletmeler Sera Gazı Emisyon Raporlarını Bakanlığa göndermeden önce, Bakanlıkça yetkilendirecek Bağımsız Kuruluşlara doğrulatacaktır. Bu kapsamda, Enstitümüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki alarak, bu alanda doğrulayıcı kuruluş olarak hizmet vermeyi hedeflemektedir.

TSE “Güvenli Yeşil Bina” belgelendirmesi de yapmaktadır. Güvenli Yeşil Bina Belgesi, söz konusu binanın enerji tasarrufu ile birlikte, kullanılan malzemelerin yaymış olduğu radyoaktif ve karbon salımlarını en aza indirdiğini belgelemektedir.

Enerji tasarrufu günü ve haftası vesilesiyle TSE’nin güçlü laboratuvar altyapısı ve uzman personeli ile ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalara standardizasyon, belgelendirme, test ve muayene hizmetleriyle katkı sunmaya devam edeceğini hatırlatıyor, tüm vatandaşları kurum ve kuruluşları enerji tasarrufu konusunda daha duyarlı olmaya çağırıyoruz.”