İklim Kanunu için meclisin çalışma gündeminin normalleşmesi bekleniyor

Bakan Özhaseki güncellenen İklim Kanunu önerisinin sunulması için meclisin normal çalışma gündemine geçmesinin beklendiğini söyledi

24 Kasım 2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki İklim Kanunu taslağında paydaş talepleri ve bilimsel veriler doğrultusunda güncelleme yapıldığını, taslağın TBMM başkanlığına sunulması için ise Meclisin normal çalışma gündeminin başlamasının beklendiğini söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Özhaseki 23 Kasım 2023 tarihinde düzenlenen İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmanın ilgili bölümünde şunları kaydetti;

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği ‘2053 net sıfır emisyon hedefi’ ve Türkiye’nin Paris Anlaşmasına taraf olan iradesi çok önemli. Bu çerçevede 2030 yılı için azaltım hedefimizi neredeyse iki misline çıkardık, yüzde 41’e yükselttik. Yeşil dönüşüm için iklim kanunu önerimizi, paydaşların talepleri ve bilimsel veriler doğrultusunda güncelledik. Meclisin normal çalışma gündemi başladığı zaman inşallah getireceğiz.

Bakan Mehmet Özhaseki, Türkiye olarak iklim değişikliğiyle mücadeleyi her zaman siyaset üstü ve sınır tanımayan konular olarak ele aldıklarını, hatta iklim değişikliklerini artık ülkelerin güvenlik meselesi olarak gördüklerini de kaydetti.