HUGO BOSS İzmir fabrikası için yeşil elektrik sertifikası aldı

Şirket toplam üretiminin %12’sini gerçekleştiren fabrika için Borusan EnBW’den yeşil elektrik sertifikası alacak

13 Mayıs 2020

Dünyanın en büyük moda şirketlerinden HUGO BOSS, İzmir’deki üretim tesisinin bir yıllık tüketimi olan 12.670 Megavat-saat elektriğin karşılığı olarak Borusan EnBW’den “yeşil elektrik sertifikası” satın aldı.

HUGO BOSS böylelikle Türkiye’de gerçekleştirdiği üretim faaliyetinin elektrik tüketiminden kaynaklı karbon emisyonunu nötürlemiş olacak.

Borusan EnBW tarafından yayınlanan açıklamada Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla‘nın şu değerlendirmeyi paylaştığı yer aldı;

“Ülkemizin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelinin gerçekleşmesine yardımcı olma hedefiyle çıktığımız yolda bugün işletmede olan 11 yenilenebilir enerji tesisimizle ilerliyoruz. Geliştirme ve yatırım aşamasında olan projelerle beraber toplam 1.150 MW seviyesinde bir portföyümüz var. Yaptığımız yatırımlarla başta liderlik hedeflediğimiz rüzgâr enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında sektörümüzün güçlü bir kuruluşuyuz. İş ortaklarımızla birlikte bu gücümüzü Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için kullanmakta kararlıyız. Doğal kaynakları korumak yönünde bilinçli ve örnek bir yaklaşım gösteren Hugo Boss Tekstil Sanayi ile yaptığımız iş birliği bunun somut bir örneğidir. Kendilerini kutluyoruz.”

 

Borusan EnBW Türkiye’nin ilk yeşil elektrik sertifikasını almıştı

 

2014’te Türkiye’nin ilk yeşil elektrik sertifikasını almış olan Borusan EnBW’nin elektrik üretim portföyünün tamamını yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santralleri oluşturuyor.

RECS International tarafından geliştirilen I-REC yeşil elektrik sertifika sisteminde, belirli şartları yerine getiren yenilenebilir enerji santralleri yer alabiliyor. Sistemin veritabanında yer alan bu santrallerde üretilen her Megavat-saat elektrik için bir adet sertifika oluşturuluyor.

Karbon emisyonlarını dengelemek isteyen şirketler de sistemde yer alan santrallerden yeşil elektrik sertifikaları alabiliyor ve bu sertifikaları karbon emisyonu raporlamalarında kullanabiliyorlar.

 

Türkiye’deki 20 santral I-REC sertifikası sağlayabiliyor

 

I-REC veri tabanında 2020 yılı Mart ayı sonu itibari ile dünyanın 27 farklı ülkesinde, toplam kurulu güçleri 27.023 MW olan 519 santral bulunuyor. Bu santrallerin toplam kurulu güçleri 986,93 MW olan 20’si Türkiye’de bulunuyor.[1]

Sistemde Borusan EnBW’nin ise toplam kurulu güçleri 87,1 MW olan bir rüzgâr, iki güneş ve bir hidroelektrik santrali yer alıyor. [2]

 

HUGO BOSS CO2 emisyonlarını 2030’da %30 düşürmeyi hedefliyor

 

Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen İklim Eylemi için Moda Endüstrisi Sözleşmesi imzacılarından olan HUGO BOSS 2030 yılında CO2 emisyonlarını %30 oranında azaltmış olmayı hedefliyor.

Şirket bu hedef doğrultusunda enerji verimliliği uygulamaları ile birlikte, üretim tesislerinde yenilenebilir enerji yatırımları yapıyor ayrıca elektrik alım anlaşmaları yolu ile Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını düşürmeyi amaçlıyor.

 

HUGO BOSS markalı ürünlerin %12’si İzmir’de üretiliyor

 

2019 yılında HUGO BOSS markası taşıyan ürünlerin %17’si şirketin kendi üretim tesislerinde üretilirken, şirketin en büyük üretim tesisi konumundaki İzmir’deki fabrikasında ise HUGO BOSS markalı ürünlerin %12’si üretiliyor.

Bununla birlikte Türkiye HUGO BOSS’un global tedarik zincirinde %23’lük pay sahibi. [3]

 

 

 


[1] I-REC Statistics 2020

[2] I-REC Device Register

[3] HUGO BOSS Combined Non-Financial Statement in the Annual Report 2019