İklim gazeteciliği Pulitzer Ödülü kazandı

Washington Post ödülü 2°C:Sınırların Ötesinde” yazı dizisi ile kazandı

12 Mayıs 2020

İklim değişikliği alanında yapılan bir gazetecilik çalışması ilk defa Pulitzer Ödülü kazandı.

The Washington Post gazetesinde “2°C:Sınırların Ötesinde” başlığı ile yayınlanan bir yazı dizisi dünyanın en önemli gazetecilik ödüllerinden olan Pulitzer Ödülü’nü kazandı. [1]

Ödülü Açıklayıcı Habercilik kategorisi ile kazanan yazı dizisi 2019 yılı Ağustos ile Aralık ayları arasında gazetenin 16 muhabirinin imzası ile yayınlanmıştı.

The Washington Post tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada [2] çalışma için 170 yıllık sıcaklık değerlerinin yer aldığı veri setlerinin incelendiği ve halihazırda 2°C’lik sıcaklık sınırının aşıldığı bölgelerin tespit edildiği, bunun ardından gazetenin muhabirlerinin dünyanın bir düzine bölgesine giderek bu bölgelerdeki bilim adamları, hükümet yetkilileri, planlamacılar, çiftçiler, balıkçılar gibi farklı kesimlerle röportaj yaptığı bildirildi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Martin Upon ise değerlendirmesinde yalnızca bir halk sağlığı krizine odaklanılan dönemde, küresel bir halk sağlığı krizinin yaklaşmakta olduğuna vurgu yaptı.

Martin Upon yayınladıkları yazı dizisi ile rakamlara insan yüzlerini koyduklarını ve aşırı ısınmanın dünyadaki topluluklar üzerindeki şiddetli etkisini gösterdiklerini ifade etti.

 

 


[1] The 2020 Pulitzer Prize Winner in Explanatory Reporting

[2] The Washington Post wins the 2020 Pulitzer Prize for Explanatory Reporting for groundbreaking climate change coverage

 

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör