Garanti BBVA Leasing 25 milyon Dolar kaynak sağladı

Kuruluş kaynağı TurSEFF III kapsamında sağladı

24 Eylül 2021

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Garanti BBVA Leasing’e Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Üçüncü Fazı (TurSEFF III) kapsamında 25 milyon Dolar tutarında yeni kaynak sağlanmasını onayladığını duyurdu.

Garanti BBVA Leasing kaynak ile enerji verimliliği, su verimliliği, atık azaltımı ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji projelerini destekleyecek.

EBRD açıklamasındaki bilgilere göre kuruluş program kapsamında şimdiye kadar sağladığı 50 milyon Avro karşılığı 270,5 milyon TL’lik kaynağın tamamını 559 projeye tahsis etmiş durumda.

TurSEFF III ile 400 milyon Avro kaynak sağlanacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından desteklenen TurSEFF projesi 2010 yılında başlatılmıştı.

Program kapsamında bu yılın Haziran ayı sonu itibarıyla 2.125 yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği ve atık yönetimi projesine toplamda 694 milyon Avro finansman sağlanmış durumdaydı.

Bu projeler Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücünün 599 MW artış göstermesini, 5 milyon ton atık azaltımı sağlamasını ve 2,8 milyon ton karbon emisyonunun önüne geçilmesini sağlamıştı.

Kaynak verimliliği, atık yönetimi ve sürdürülebilir enerji projelerinin desteklenmesi için tasarlanan ve 2017 yılında başlatılan TurSEFF III programında ise toplamda 400 milyon Avro finansman sağlanacak.