İş Bankası girişim fonu 700 MW’lık yenilenebilir yatırımına ortak oluyor

Polat Holding ve Maxis Girişim, AP Enerji’de %50-50 ortak olacak

22 Eylül 2021

Polat Holding yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları için İş Bankası Grubu şirketlerinin yatırımcısı olduğu Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Temiz Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre ortaklığa ilişkin pay devir ve ortaklık sözleşmesi imzalandı, sözleşmelerde yer alan ön koşulların tamamlanması ve Rekabet Kurumu’nun izni sonrasında da pay devir işlemi tamamlanacak.

Devir sözleşmesi sonrasında Polat Holding ve Maxis Girişim, AP Enerji’de %50-50 oranında ortak olacak

Bünyesinde Erguvan Enerji ve Polat Enerji olmak üzere iki şirket bulunan AP Enerji’nin yatırımlarının toplam kurulu gücü 700 MW.

2017’de Türkiye İş Bankası Grubu bünyesinde kurulan Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ise farklı temalarda girişim sermayesi yatırım fonları kurup yönetiyor.

Kanadalı emeklilik fonu yatırım yöneticisi PSP Investments ile Fransız EDF Energies Nouvelles eşit şekilde % 45’lik hisse oranı ile Polat Enerji’de ortak olarak bulunuyorlardı.

Şirketler hisselerini geçtiğimiz yıl satma kararı almışlardı. Polat Holding de 3 ay önce hisselerin tamamını satın alarak şirketin yüzde yüz sahibi olmuştu.