FACILITEE projesi tamamlandı

EYODER öncülüğünde yürütülen proje 2021 Nisan ayında başlamıştı

3 Nisan 2023

ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE) Projesi tamamlandı.

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) liderliğinde ve Enerji Hukuku ve Araştırma Enstitüsü (EHAE) ile Federazione Nazionale delle Esco /Italian Association of Escos (FEDERESCO) ortaklığında yürütülen projeye 2021 yılının Nisan ayında başlanmıştı.

Proje ile Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerindeki enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) arasında iş birliği oluşturulması, Türkiye’deki Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketlerinin AB’deki Enerji Hizmet Şirketi (ESCO) seviyesine yükseltilmesi, Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) uygulamalarının yaygınlaştırılması ile enerji verimliliği alanında uzmanlık ve iş birliğinin geliştirilmesi hedeflenmişti.

EYODER tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre proje kapsamında öncelikle bir akademik danışman ekibi tarafından ESCO-EPS sektörüne ilişkin masa başı araştırma ve boşluk analizi gerçekleştirildi.

Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, hukuk-finans-sigorta konularında oluşturulan çalışma gruplarında çevrimiçi ve yüzyüze düzenlenen toplantılarda tartışılarak geliştirildi. İlgili kamu kuruluşları, STK’lar ve paydaşların katılımı ile düzenlenen çalıştay ve geçtiğimiz ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilen Energy is Future Kongresi ve Fuarı kapsamında EYODER tarafından düzenlenen “Efficiency is Future – Gelecek Verimlilikte” günlerinde derinlemesine tartışıldıktan sonra nihai hale getirilerek, “ESCO-EPS Politika Öneri Raporu” hazırlandı.

Kapasite geliştirilmesi kapsamında, EVD firmalarına yönelik olarak düzenlenen ESCO-EPS Temel Eğitimi 63 kişinin, EPS’nin ayrılmaz parçası olan Ölçme ve Doğrulama Temel Eğitimi 57 kişinin, benzer eğitimler verilebilmesi için Eğiticilerin Eğitimi ise 5 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü açıklamadaki değerlendirmesinde kurulan sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi amacıyla projedeki partnerleri FEDERESCO ve EHAE ile gelecekteki iş birliklerini de planladıklarını ve bir iş birliği protokolü imzaladıkları bilgisini verdi.

Onur Ünlü 1 Nisan 2021’de başlayan AB destekli FACILITEE projesinin planlandığı gibi 15 ayda başarı ile tamamlandığını, proje kapsamında İtalya’daki örnek uygulamaların görülmesi amacı ile iki çalışma ziyaretinin gerçekleştirildiğini ve bundan sonraki çalışmalara örnek teşkil etmesi amacıyla da bir “İletişim Stratejisi ve İletişim Faaliyetleri Raporu” hazırlandığını söyledi.