Volkswagen yeni nesil yatırımlara 120 milyar avrodan fazla kaynak ayıracak

Dijitalizasyon ve elektrifikasyon grubun en fazla yatırım yapacağı alanlar olacak

27 Mart 2023

Volkswagen Grubu gelecek beş yıl içinde dijitalizasyon ve elektrifikasyon alanlarına 120 milyar avrodan fazla yatırım yapacağını açıkladı.

Şirketin konu ile ilgili açıklamasına göre Volkswagen Grubu 2023-2027 döneminde gerçekleştireceği toplamda 180 milyar avroluk yatırımın %68’lik bölümü bu iki alana yönelik olacak. Bu iki alanın grubun bir önceki beş yıllık yatırım planındaki payı ise %56 idi.

Grubun bu dönemki yatırımlarında en büyük paylardan birini, start-up şirketi PowerCo ile ortak girişimi ile kuracağı batarya fabrikası alacak.

15 milyar avroluk yatırım büyüklüğüne sahip olacak yatırımın gruba 2030 yılında yıllık 20 milyar avroluk gelir getireceği öngörülüyor.

Bununla birlikte şirket içten yanmalı motorlar alanındaki yatırımlarını sürdürecek olsa da grubun bu alanda son nesil teknolojilere yapacağı yatırım 2025 yılında en yüksek noktasına ulaşacak iken, bu tarihten sonra sürekli gerileme dönemine girecek.

Grubun açıklamalarındaki bilgilere göre şirket 2022 Mali Yılında bir önceki yıla göre %26 oranında artış ile 572 bin 100 adet bataryalı elektrikli araç satışı gerçekleştirdi.

Bu satışların grubun toplam satışları içindeki payı %7 iken, grubun mevcut siparişlerinin ise %16’lık bölümünü bataryalı araçlar oluşturuyor.

Volkswagen Grubu çatısı altında Audi, Bentley, Cupra, Lamborghini, Porsche, SEAT, Škoda ve Volkswagen gibi markalar bulunuyor.