Türkiye ve Tayvan’ın rüzgâr sektörleri işbirliği yapacak

ENSİA ile TwnWEA arasında işbirliği anlaşması imzalandı

3 Nisan 2023

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) ile Tayvan Rüzgâr Enerjisi Derneği (TwnWEA) arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

ENSİA tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre anlaşma tarihinde Ankara’daki Tayvan Kültür ve Ticaret Ataşeliği’nde gerçekleşen imza törenine ENSİA adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Güler ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Temsilcisi Hüseyin Devrim katılırken, TwnWEA’yı Yönetim Kurulu Başkanı Lien-Kwei Chien temsil etti. Tayvan Kültür ve Ticaret Ateşesi Chih-Yang Huang’ın de yer aldığı törene TwnWEA üyeleri de online olarak katılım gösterdi.

İmzalanan antlaşmaya ilişkin bilgi veren ENSİA Başkan Yardımcısı Murat Güler, Tayvan hükümetinin ülkedeki yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarının artmasına büyük önem verdiğini belirterek, iki ülkenin sivil toplum kuruluşları olarak karşılıklı olarak yatırımların artırılması için çalıştıklarını belirtirken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Türkiye’nin Tayvan’ı diplomatik olarak henüz tanımaması nedeni ile iki ülke arasındaki iş ve ticaret hacmi potansiyelin çok altında. Yıllık enflasyonu %3.3 olan ve 100 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası veren Tayvan, dünya çip üretiminin üçte ikisini tek başına karşılıyor. Buna karşılık Tayvan’ın ithalatında Türkiye’nin payı bindelik rakamlarla ölçülüyor. Türk yatırımcılara özellikle temiz enerji sektöründe önemli fırsatlar sunan Tayvan’ın Rüzgar Enerjisi Derneği ile yaptığımız işbirliği antlaşması ile ülkelerimiz arasındaki yatırım fırsatlarını daha iyi tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Tayvan deniz üstünde 40 GW’ın üstünü hedefliyor

Tayvan’ın 2022 sonu itibarıyla elektrik üretim kapasitesi 11.240 MW idi ve bu gücün %18,6’lık bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santraller oluşturuyordu.

Ülkenin yenilenebilir enerji gücü içinde rüzgâr enerjisi santrallerinin payı ise 796 MW’lık bölümü karasal, 237 MW’lık bölümü ise deniz üstü alanda olmak üzere toplamda 1.030 MW idi.

Bununla birlikte Tayvan 2050 yılında net sıfır emisyon hedefine kapsamında 2030 yılında özellikle deniz üstü rüzgâr enerjisi kurulun gücünün hızla artırmayı hedefliyor.[1]

İlk deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin 2022 yılında devreye alan Tayvan bu alanda 2025 yılında 5,6 GW’a, 2030’da 13,1 GW’a ve 2050 yılında 40 ila 55 GW arasında kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Ülke bu hedef kapsamında deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımları için 2026-2035 yıllarında her yıl bu alanda 3 GW’lık yeni kapasite tahsisi gerçekleştirmeyi planlıyor.


[1] Taiwan’s Pathway to Net-Zero Emissions in 2050