ERRA Başkanlığını Türkiye yürütmeye devam edecek

Kurumun başkanlığına Ahmet Çağrı Çiçek ikinci kez seçildi

16 Nisan 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurul Üyesi Ahmet Çağrı Çiçek, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Yönetim Kurulu Üyeliğine ikinci kez, iki yıllık dönem için seçildi.

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre 48 üyeli birliğin Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu üyeliği için Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Gürcistan, Kuzey Makedonya ve Macaristan’ın düzenleyici kurumlarından üst düzey yöneticiler yarıştı.

Gizli oyla yapılan seçimler sonucunda, Kurul Üyesi Ahmet Çağrı Çiçek’in yanı sıra, Avusturya’dan Dietmar Preinstorfer, Gürcistan’dan Maia Melikidze, Kuzey Makedonya’dan Adrijana Nelkova-Chuchuk, ve Macaristan’dan Pal Sagvari Yönetim Kurulu Üyeliğine ikinci kez seçildi. ERRA Genel Kurulu ayrıca, Yönetim Kurulu üyelerinden Maia Melikidze’yi ERRA Başkanlığına, Pal Sagvari’yi ise ERRA Başkan Yardımcılığına yeniden seçildi. Genel Kurulda ayrıca birliğin mali tabloları ile iki yıllık iş planı da ibra edildi.

Ukrayna’ya 25 bin Avro yardım yapılacak

Genel Kurulda yeni Yönetim Kurulu Ukrayna Enerji Destek Fonuna 25 bin avro kaynak sağlanmasını da kararlaştırdı.

Söz konusu fon, Enerji Topluluğu Sekretaryası ile Ukrayna Enerji Bakanlığı arasında imzalanan güven anlaşması kapsamında Rusya ile savaş halindeki Ukrayna’nın enerji altyapısının işlerliğinin korunmasına yönelik kaynak tahsisi amacıyla oluşturulmuştu.

 

“Savaşın etkileri bölgesel enerji piyasalarında uzun yıllar hissedilebilir.”

ERRA Yönetim Kurulu ve EPDK Kurul üyesi Ahmet Çağrı Çiçek EPDK’dan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamadaki değerlendirmesinde yeni dönemde de bölgesel enerji düzenleme faaliyetlerine Türkiye’nin etkisini sürdüreceğini açıkladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce sona ermesinin en büyük temennileri olduğunu vurgulayan Çiçek, bu süreçte bölgesel enerji dengelerinin gözetilmesinin hayati önem taşıdığının da altını çizerken, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Yurtta barış dünyada barış ilkesi elbette vazgeçilmezimizdir. Ancak bugün dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Bu savaşın etkileri bölgesel enerji piyasalarında uzun yıllar hissedilebilir. Bu sebeple ERRA’nın üzerinde önemli bir sorumluluk var. Bu konuda ülkemizin ortaya koyduğu duruşu ERRA yönetiminde de sürdüreceğiz. Türkiye’nin diplomatik hassasiyetlerini gözeterek bölgemizdeki enerji düzenleme faaliyetlerine katkımız devam edecek.”

Kar amacı gütmeyen kurumlar arası bir kuruluş olan ERRA üyelerinin düzenleyici çerçevelerinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi misyonuyla sürekli gelişen ve düzenleme dünyasında bir referans noktası olma vizyonuyla çalışıyor.