”Enerjimizi Denize Döküyoruz”

Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Talu; Türkiye’nin her yıl 13 milyar avroluk elektrik enerjisi denize dökülüyor.

6 Temmuz 2009

İNTES ve Dünya Gazetesi’nin birlikte düzenlediği ”Dünyayı İnşa Edenler” konulu konferans’ta konuşan Doğuş İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu, Türkiye’nin enerjide yüzde 75 dışa bağımlı olduğunu hatırlatarak, başta hidroelektrik olmak üzere, güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir ve yerli enerji kaynaklarına öncelik verilmesini istedi.

Enerji açığının kapatılması için Türkiye’nin 8 yıl içinde, 8 Atatürk Barajı, 9 Afşin-Elbistan Termik Santrali ve 9 bin 700 megavat-saatlik bir doğal gaz santralını devreye sokması gerektiğini belirten Talu, enerji yatırımlarının artması için özelleştirmelerin hızlandırılmasını önerdi.

Akarsu kaynaklarının değerlendirilmemesi nedeniyle her yıl 13 milyar avroluk elektrik enerjisinin denize aktığını öne süren Talu, enerji için artık doğrudan fiyat desteği verilmesine yönelik düzenlemeyi olumlu bulduklarını ve bir an önce devreye girmesini beklediklerini söyledi.

Talu, Türkiye’nin nükleer santral kurmasının zorunlu hale geldiğini ve bu konuda geç kalındığını belirtirken, gerekirse ilk santralde işin içinde devletin olması gerektiğini kaydetti. (AA)