“Deniz üstü hedefimiz, potansiyelimizin 15’te biri”

“Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Yol Haritası ve Sanayi Envanteri” çalışmasının tanıtımı yapıldı

15 Ocak 2024

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA), Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED) ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) koordinasyonu; İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hazırlanan “Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Yol Haritası ve Sanayi Envanteri” çalışmasının tanıtım toplantısı 8 Ocak 2024 tarihinde İzmir’de gerçekleştirildi.

Çandarlı Limanı için ciddi çalışma içindeyiz

Toplantı dolayısı ile yayımlanan basın bültenindeki bilgilere göre toplantıda konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban Türkiye’nin enerji yoksulu değil, enerjiyi üretme yoksulu bir ülke olduğu ifadesini kullandı.

Vali Elban konuşmasının devamında İzmir’in karasal rüzgâr enerjisinde elde ettiği liderliği deniz üstü rüzgâr enerjisi santralleri ile daha da ileri taşıması gerektiğini söylerken, Çandarlı Limanı’nın bu alanda ekipman üretimine odaklanması için de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çok ciddi çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Konuşmasının devamında deniz üstü rüzgâr enerjisi santrallerinin dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllardır temiz enerji üretiminde kullanıldığını hatırlatan Elban, şu değerlendirmeyi yaptı:

Enerjinin nasıl üretileceği belli. Deniz üstü RES’ler konusunda da sihirli formüller yok. Dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan bir enerjiden bahsediyoruz. 26 yıldır rüzgâr enerjisinden elektrik üretiyoruz. Geldiğimiz nokta küçümsenecek bir nokta değil. 10 binin üzerinde istihdam 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. İlk kanat, ilk kule, ilk nasel, ilk Ar-Ge tesisinin olduğu bir kent İzmir. Hiçbir eksiğimiz yok. Çandarlı Limanı bölgesinin Denizüstü RES’lerin ekipman üretiminde kullanılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile ciddi bir çalışma içindeyiz. Paydaşlarımızın da bu yönde çok ciddi arzuları var. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın koymuş olduğu hedeflere daha hızlı ulaşmak için ciddi bir ivme yakalayacağız. Bunu başarırsak hem üretim hem Ar-Ge hem de ihracat geliri açısından sayılı ülkeden birisi oluruz diye düşünüyorum.

“Hedefimiz, potansiyelimizin 15’te biri”

Toplantıda konuşan Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı ise İzmir’in Türkiye’deki dört türbin kanadı fabrikasının tamamına, yedi kule fabrikasının dördüne, iki döküm tesisinden birisine ev sahipliği yaptığını ve İzmir’de rüzgâr sanayisinde faaliyet gösteren firmaların, Türk rüzgar endüstrisinin toplam cirosunun yüzde 85’ini oluşturduğu bilgilerini paylaşırken, dünyada rüzgâr enerjisinde bu ölçekte kümelenen bir başka şehir olmadığının da altını çizdi.

Alper Kalaycı konuşmasının devamında ise Türkiye’nin karasal rüzgar enerjisinde 26 yılda, bugün itibarıyla mevcut kurulu gücünün %11’ine denk gelecek şekilde 12 bin Megavat (MW) seviyesinde bir güce ulaştığını hatırlatırken, geçtiğimiz yıl başında açıklanan Ulusal Enerji Eylem Planı’nda 2035 yılı için belirlenen 29 bin 600 MW’lık rüzgâr enerjisi hedefinin 5 bin MW’lık bölümünü deniz üstü alanında olacağını ve bunun Türkiye’nin keşfi yapılmış potansiyelin 15’te biri seviyesinde olduğuna da dikkat çekti.

 

“Karasala göre 10 kat fazla istihdam sağlıyor”

 

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Durak ise deniz üstü RES projelerinin sektöre çok daha fazla sipariş sağladığını, ayrıca karasal projelere göre de on kat fazla istihdam sağladığının altını çizdi.

Murat Durak konuşmasında Türkiye’de deniz kıyısındaki şehirlerin, yüksek seviyede elektrik tüketen ve sanayi gelişimi olan şehirler olduğuna da işaret ederek, bu projelerin Yeşil Hidrojen üretimi ile birlikte kurgulanması gerektiği görüşünü savundu.

Çandarlı Limanı projesinin, dünyada pek çok örneği olan “Deniz üstü Rüzgar Enerjisi Üretim Bölgesi” olarak ilan edilmesinin kritik önemde olduğunun altını çizen DÜRED Başkanı Murat Durak, Türkiye’nin 2040 yılına kadar 10 bin MW, 2050 yılına kadar ise 30 bin MW deniz üstü RES kurulu gücü hedefi koyması gerektiğini öne sürdü.

 

“Deniz üstündeki her inşaatı yapabiliriz”

 

Toplantıda söz alan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Temsilcisi Ferhat Acuner ise sektör olarak deniz üstü RES’ler konusunda heyecanlandıklarını ifade ederken, bu heyecanın arka planında, deniz üstündeki rüzgâr santrallerini bütünüyle kendi imkânlarımızla yapabilme kabiliyetlerinin yattığını dile getirdi.

Ferhat Acuner, sözlerini şöyle sürdürdü:

Denizüstünde yapılacak her türlü tesisi Türk gemi inşa sanayisi olarak inşa etmeye hazırız. Bu tesislerin mühendislik hesaplarının, tasarımlarının, Ar-Ge’lerinin ve inşaatlarının tamamıyla kendi imkânlarımızla yerli ve milli olarak yapılması mümkün. Çandarlı Limanı bu yönüyle İzmir için büyük bir fırsat penceresi içeriyor. Türk gemi inşa sanayisi olarak İtalya’nın kuzeyinde binlerce megavat DRES üretiminin yapılacağı bir limanın tasarımını Türk şirketleri olarak biz yapıyoruz. Kendi ülkemizde de böyle bir projeye her türlü desteği vermeye hazırız.”