Azerbaycan ile BAE arasında 11 GW’lık proje için anlaşma imzalandı

Projeler rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı olacak

12 Ocak 2024

Azerbaycan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında enerji alanına yönelik dört ayrı işbirliği anlaşması imzalandı.

Azerbaycan Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşmalardan üçü yenilenebilir enerji alanında yapıldı.[1]

Açıklamadaki bilgilere göre iki ülke yönetimi arasında imzalanan Mutabakat Zaptı, başta elektrik iletim projelerinde yatırım işbirliğine yönelik bir çerçeve oluşturulmasını, şebekenin geliştirilmesi ile birlikte teknik bilgi ve deneyim alışverişini öngörüyor.

Stratejik İş Birliği Belgesi ise çatı üstü güneş enerjisi projeleri, yeşil hidrojen, yeşil amonyak, sentetik metan, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimi ve yeşil enerji ihracatı gibi yeni alanlardaki işbirliği ve yatırım fırsatlarının yanı sıra 2 GW kapasiteli güneş enerjisi projeleri ile birlikte karasal alanda 2 GW, deniz üstü alanda ise 6 GW kapasiteli projeler geliştirilmesini içeriyor.

İmzalanan diğer bir anlaşma ise Azerbaycan’da 2024-2027 yılları arasında toplam 1 GW güce sahip olacak 2 güneş, bir de rüzgâr enerjisi projesinin hayata geçirilmesine yönelik Eylem Takvimi (Yol Haritası) oldu.

İki ülke arasında imzalanan son anlaşma ise Abu Dabi Ulusal Petrol Şikreti (ADNOC) ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) arasında işbirliğine yönelik anlaşma oldu.

 


[1] Azərbaycan və BƏƏ arasında enerji tərəfdaşlığını gücləndirən sənədlər imzalanıb