Apple Çin’deki emisyonlarını düşürmeyi hedefliyor

Şirket yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları ile ülkede gerçekleştirdiği üretimden kaynaklanan karbon ayak izini düşürmeyi hedefliyor

27 Ekim 2015

Apple Çin’de gerçekleştirdiği faaliyetlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını en aza indirme hedefi ile çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

ABD, San Fransisco merkezli şirket tarafından geçen hafta yapılan açıklamaya göre Apple Çin’de toplamda 40 MW gücünde olan iki ayrı güneş elektriği santrali yatırımını tamamladı ve gelecek bir kaç yıl içinde ülkenin farklı bölgelerinde toplamda 200 MW gücünde olacak yeni güneş enerjisi yatırımları planlamakta.

Açıklamaya göre Apple’ın mevcut 40 MW’lık gücü şirketin Çin’de bulunan mağazalarının ve ofis binalarının tüketiminden daha fazla elektrik üretecek. Gerçekleşecek yeni yatırımlar ise Çin’deki 265 bin evin ihtiyacına denk şekilde elektrik üretimi sağlayacak.

Apple doğrudan attığı ve atacağı adımlar yanında, Çin’de kendisi için üretim gerçekleştiren tedarikçilerinin de sera gazı emisyonlarını azaltacak çalışmalar yapması için de teşvik etmeyi ve destek olmayı planlıyor.

Çin’deki tedarikçilerinin fabrikalarında enerji verimliliği yatırımları ve uygulamaları gerçekleştirmesi için destek sağlayacak olan Apple aynı zamanda bu firmaların rüzgar, güneş ve hidroelektrik alanlarında toplamda 2 GW’lık temiz enerji yatırımı yapmasını istiyor.

Apple’ın Çin’deki en büyük tedarikçisi Foxconn tarafından aynı gün yapılan açıklamada ise şirketin bu hedef doğrultusunda 400 MW’lık güneş elektriği santrali yatırımına başladığı açıklandı. Foxconn açıklamasına göre 2018 yılında tamamlanması öngörülen proje, şirketin iPhone’ların nihai üretimi gerçekleştiren Zhengzhou fabrikasının tüketimine denk düzeyde elektrik üretim gerçekleştirebilecek.

Apple açıklamasına göre bu çalışmalar Çin’de 2020 yılına kadar, 4 milyon binek aracın bir yıl boyunca trafikten çekilmesine eşdeğer olarak, toplamda 20 milyon tonluk sera gazı etkisi yaratan gaz salımının önüne geçilmesini sağlayacak.

Apple’ın 2015 yılı Çevre Sorumluluk Raporu’nda yer alan bilgilere göre ise şirket 2014 yılında küresel ölçekte toplamda 34,2 milyon ton sera gazı emisyonuna yol açtı. Bu emisyonun 24,8 milyon tonluk kısmı üretim faaliyetinden kaynaklanıyor iken şirketin ofis ve satış birimleri yalnızca 0,4 milyon tonluk sera gazı emisyonuna neden oldu.