ABD Güneş ve Rüzgarda Açığı Kapatma Telaşında

ABD hükümeti yenilenebilir enerjisi yatırımlarını hızlandıracak adımlar atıyor.

14 Şubat 2011

Barack Obama hükümeti deniz üstü rüzgar enerjisi alanında Avrupa ve Çin’in gerisinde kalan ABD’nin bu açığını kapatabilmesi için önemli bir adım attı.

Geçen hafta sonunda İçişleri Bakanı Ken Salazar ve Enerji Bakanı Steven Chu tarafından ortaklaşa yapılan bir açıklama ile ABD kıyılarındaki dört ayrı bölgenin deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımları için belirlendiği duyuruldu.

Açıklamada bu bölgelere ait ayrıntılı çevresel değerlendirmelerinin yapılmasının ardından yıl sonuna doğru bu bölgelerdeki alanların deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımcılarına kiralanacağı ve yatırımların lisans işlemlerinin başlatılabileceği bildirildi.

İçişleri bakanı Ken Salazar açıklamasında attıkları bu adım ile Amerikan deniz üstü rüzgar enerjisi sektörünün kısa sürede ayağa kalkabileceğine vurgu yaptı.

Güneş Enerjisi İçinde Çöller Hazır

ABD hükümeti benzer bir kararı Aralık ayında güneş enerjisi için de vermişti. Yapılan açıklamada ABD’nin 6 ayrı eyaletindeki 24 ayrı bölgenin büyük ölçekli güneş enerjisi yatırımları için kullanılabileceği belirlenmişti.

Yapılan açıklamada ülkedeki 866.000* kilometre karelik alanın güneş enerjisi yatırımları için tahsis edilerek bu topraklarda 24.000 MW’lık kurulu güce ulaşabilecek güneş enerjisi yatırımı yapılabileceğinin mümkün olduğu belirtilmişti.

Hükümet yetkilileri güneş ve rüzgar enerjisi için önceden belirli alanların belirlenmesinin gerek yatırımların izni için gerekli bürokrasiyi hızlandırmak, gerekse de bu yatırımların yapılacağı bölgelerde gerekli olacak enerji iletim hatlarının önceden bir plan dahilinde altyapısının kurulması için önemli olduğunu belirtiyorlar.

* Türkiye’nin yüzölçümü 783.562 kilometre kare.