Ontario Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Projelerini Durdurdu

Eyalet yönetimi büyük göller bölgesindeki deniz üstü rüzgar enerjisi projelerinin onay sürecini süresiz olarak durdurdu.

12 Şubat 2011

Kanada’nın en büyük ikinci eyaleti olan Ontario hükümeti eyalet sınırları içinde yer alan büyük göller bölgesinde yapılması düşünülen deniz üstü rüzgar tarlaları projelerinin onayının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yönetim açıklamasında ayrıca bölgede yapılması planlanmış ve resmi makamlarca daha önce onaylanmış olan 300 MW’lık bir projenin de lisansının iptal edildiğini bildirdi. Eyaletteki kurulu gücü 1.5 GW olan karasal rüzgar tarlaları ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Eyalet yönetiminin kararının gerekçesinde ise hali hazırda dünyada tatlı su gölleri üzerinde yalnızca tek bir rüzgar tarlası projesinin var olduğunu ifade edilirken, İsveç’in Vanern gölündeki bu çalışmanın 10 türbinden oluştuğu ve deneme amaçlı olduğu belirtilirken, bu tarz projelerin çevreye uzun vadeli etkilerinin tam olarak belirlenmeden hayata geçirilmesinin yanlış bir karar olacağı vurgulandı.

Ontario hükümetinin uzun vadeli enerji planında 2014 yılında termik santrallerden elektrik üretiminin durdurulması ve 2018 yılına kadar eyaletin yenilenebilir enerji üretimi kapasitesinin 10.7 GW artırılması var.

Kanada Rüzgar Enerjisi Birliği’ne göre bölgedeki tatlı su göllerinde 2.000 MW’lık rüzgar enerjisi üretim kapasitesi bulunuyor.